Jak nakryć do stołu? Zobacz, jak układamy sztuće i naczynia na stole
Jak nakryć do stołu? Widelec po lewej, a nóż po prawej, a może odwrotnie? Gdzie ustawić kieliszki, a gdzie szklanki na wodę? To naprawdę proste. Nie ma czym się denerwować. Teściowie już w drodze? Rodzice u drzwi? Spokojnie. Przypominamy, jak nakryć do stołu i nie popełnić gafy. Zobacz i powtórz.
Warto pamiętać!
Przy tradycyjnym nakryciu powinny znaleźć się TYLKO trzy pary sztućców. Jeśli przewidziano więcej dań, pozostałe podajemy przy serwowaniu kolejnych potraw.
W trakcie jedzenia sztućce ZAWSZE odkłada się na talerz.
NIGDY nie opiera się ich o stół ani brzeg talerza. Aby nie spływał z nich sos i nie brudził obrusa.
Najpierw stawiamy talerz do dania głównego
Talerz do dania głównego stawiamy zawsze po środku nakrycia dla gościa. Jeśli nie kładziesz obrusa, możesz pod talerz położyć serwetę, specjalny talerz główny, elegancką podkładkę z metalu lub nawet drewnianą deskę. Ważne, żeby wyznaczyć miejsce.
Na talerzu głównym stawiamy mniejszy talerz zakąskowy lub na zupę i serwetę. Po prawej, skrajnie od talerza - łyżkę
Jeśli pierwszym daniem będzie przystawka na zimno, to na talerzu głównym kładziemy mniejszy talerz zakąskowy (lub deserowy, to ten sam rozmiar). Jeśli pierwszym daniem jest zupa, to oczywiście stawiamy na talerzu głównym talerz lub filiżankę ze spodkiem do zupy. Filiżanka taka ma dwoje uszu. Pamiętaj jednak, że filiżankę na zupę unosi się do ust tylko za jedno ucho!
Z prawej strony na skraju, praktycznie na granicy kolejnego nakrycia kładziemy łyżkę do zupy. Nawet jeśli podajesz czystą zupę z pasztecikami, czy krokietami, należy podać łyżkę. Nie wypada, żeby goście wysączali bulion lub zupę krem do czysta, przechylając głowę do tyłu. Nie zmuszajmy ich do tego, bo to niewygodne.
Następnie w kierunku bliżej do talerza kładziemy z prawej nóż, z lewej widelec do kolejnego dania po zupie
Teraz kolejno w kierunku do talerza układamy sztućce do następujących po sobie dań. Tutaj jest miejsce na sztućce do ryby, jeśli będzie podana jako drugie danie. Zawsze z prawej nóż, z lewej widelec. Sztućce do ryby mają nieco inny kształt, ułatwiając oddzielanie płatków rybiego mięsa od ości.
Kolejno dokładamy sztućce do następujących po sobie dań. Zawsze z prawej nóż, a z lewej widelec.
W tym przypadku kolejne danie to sałatka. Kładziemy zatem mniejsze sztućce sałatkowe.
Nad talerzem kładziemy widelczyk do deserów zwrócony ostrzem w prawo i łyżeczkę zwróconą czerpakiem w lewo
Najbliżej talerza kładziemy sztućce do dania głównego. Zazwyczaj jest to okazałe danie mięsne - odświętne. Na kolację wigilijną może to być danie rybne przygotowane z całej ryby, podane na ciepło.
Nad talerzem głównym kładziemy widelczyk do ciasta lub widelczyk deserowy do ciast i owoców. Taki widelczyk deserowy ma specjalnie pogrubiony jeden ząb, aby łatwiej nim było dzielić kawałki owoców. Widelczyk powinien być ostrzami zębów skierowany w prawo.
Nad widelczykim kładziemy łyżeczkę do kawy lub herbaty podawanej na końcu posiłku. Czerpak łyżeczki powinien byś skierowany w lewo.
Z lewej strony nad sztućami stawiamy talerzyk na chleb z nożykiem do masła
Z lewej strony talerza głównego nad sztućcami stawiamy talerzy na pieczywo. Na nim nożyk do masła. Nożyk może być metalowy, od kompletu sztućców, z masy perłowej lub drewniany. Nie jest to jednak obowiązkowy sztuciec. Można go pominąć. Po chleb zawsze sięgamy lewą ręką. Taki europejski obyczaj, przestrzegany od prawie 1000 lat.
Z prawej nad sztućcami stawiamy kieliszki w kolejności od środka: do wina białego, do wina czerwonego i niżej do likieru
Z prawej strony talerza głównego nad sztućcami prawej ręki stawiamy kieliszki i szklanki. Kolejno od osi środkowej talerza pokal do wody lub kieliszek do białego wina, dalej na prawo kieliszek do czerwonego wina, a nieco bliżej sztućców niewysoki kieliszek do likierów lub słodkich wódek. Jeśli nie podajesz wina, tylko wódkę, to pierwszym kieliszkiem od osi centralnej będzie oczywiście kieliszek do wódki. Obok postaw szklaneczkę na wodę. Dobrym i rzadko przestrzeganym obyczajem, który pozwala zachować w miarę trzeźwą głowę, jest rozcieńczanie mocnych alkoholi. Polecam!
Sztućce skrzyżowane świadczą o chwilowej przerwie w jedzeniu. Nie zabieramy talerza
Uroczysta kolacja to przede wszystkim rozmowy. Oznacza to, że nie zawsze zdążymy zjeść przed zmianą talerzy do następnego dania. Jak się wtedy zachować? Wystarczy ułożyć sztućce tak, jak na ilustracji. To znak dla gospodarzy lub kelnerów, że jeszcze jecie.
Sztućce ułożone równolegle tak, by wskazywały godzinę piątą, oznaczają zakończenie konsumpcji. Talerz można zabrać
Po skończonym posiłku sztućce odkładamy na godzinę piątą (jeśli uznamy talerz za tarczę zegara analogowego). Sztućce układamy równolegle do siebie, trzonkami na zewnątrz. Gdy talerz zostanie uniesiony, sztućce nie spadną i nie poplamią obrusa.