Miedziane garnki - jak o nie dbać?

2016-10-06 15:55

Jak przywrócić blask miedzianym garnkom? Jest tani i łatwy sposób, by przedmiotom wykonanym z miedzi i używanym w kuchni przywrócić dawną świetność. Sprawdź, jak to zrobić.

Miedziane garnki - jak o nie dbać?
Autor: pixabay.com Nowe miedziane garnki kosztują majątek. Jeśli więc mamy jakieś po babci - dbajmy o nie, bo to prawdziwy skarb.

Spis treści

  1. Miedziane garnki: jak je czyścić?
  2.  Szczaw lub szpinak
  3. Sól i cytryna
  4. Pasta z octu, soli i mąki

Miedziane garnki: jak je czyścić?

Miedziane garnki w kuchni to rzadkość. Ci, którzy je mają, zazwyczaj traktują je jako ozdobę i  eksponują. Miedziane rondle i patelnie to też skarb wielu gospodyń - podobno w żadnych innych nie udają się tak przetwory - powidła i konfitury. Naczynia wykonane z tego surowca w kuchni rzadko są nowe - to często nasz spadek po babciach, a więc bywają pokryte typową dla miedzi patyną. Warto dbać o miedziane naczynia, bo nowe należą do najdroższych na rynku!

Ale co zrobić, by stare garnki w kuchni lśniły? Jest na to wyjątkowo łatwy i tani sposób. Właściwie zrobimy to za prawie darmo. Wystarczy postarać się o szpinak lub szczaw.

 Szczaw lub szpinak

Zamiast odparowywać szpinak zlej wodę z jego duszenia do miski. A potem wyczyść nią garnki z miedzi. Szpinak można zastąpić drobno posiekanymi liśćmi świeżego szczawiu lub mieszaniną otrąb pszennych z solą i octem winnym.

Kwas, który znajduje się w szpinaku lub szczawiu potrafi czynić cuda. Nadaje on metalicznym przedmiotom niezwykły połysk. Jak widać sposób tani, ale także skuteczny.

 

Sól i cytryna

Patyny z miedzianych naczyń można pozbyć się również przy pomocy soli i cytryny. Połówkę cytryny posypujemy solą i szorujemy nią miedzianą powierzchnię. Gdy warstwa nalotu jest gruba, należy poczekać, aż sok z cytryny zacznie z nią reagować. Zamiennikiem soli jest soda oczyszczona. W tym przypadku nasączamy szmatkę mieszanką sody i soku z cytryny, a następnie szorujemy nią miedziany element pod strumieniem ciepłej wody.

 

Pasta z octu, soli i mąki

Jeśli nalotu jest sporo możemy przygotować pastę z octu, soli i mąki. Taką pasta można wcierać w przedmiot z miedzi od razu, ale można też pokryć nią miedzianą powierzchnię, odczekać 15-45 minut na rozmoczenie się patyny i dopiero wtedy wyszorować.