Brzoza: jakie ma właściwości? Dlaczego warto pić sok z brzozy?

Brzoza: jakie ma właściwości? Dlaczego warto pić sok z brzozy?

Autor Zdjęcia: photos.com

Brzoza pomocna jest szczególnie w leczeniu schorzeń układu moczowego

Brzoza jest jednym z najpiękniejszych polskich drzew - urzekają w niej delikatne, wiotkie gałązki, drobne liście i biała kora. Poza urodą brzoza ceniona jest też z powodu swoich właściwości leczniczych. Na jakie schorzenia jest pomocna?

Brzoza: jakie jej części używane są w ziołolecznictwie i na co pomagają?

Surowcem zielarskim są przede wszystkim liście brzozy. Zawierają znaczne ilości flawonoidów, garbników katechinowych, saponin, związków triterpenowych i olejków eterycznych. Są w nich także kwasy organiczne (jabłkowy i cytrynowy), sole mineralne (m.in. związki potasu i sodu), witamina C i prowitamina K. Ten skład decyduje o silnym działaniu moczopędnym i przeciwobrzękowym liści, a także dezynfekującym oraz słabym napotnym. Liście brzozy stosowane są więc głównie w chorobach dróg moczowych (np. zapaleniu pęcherza), przy niewydolności nerek, w skazie moczanowej, w zmniejszonym wydzielaniu moczu, w kamicy nerkowej.

Zielarze cenią też brzozowe pączki - chociaż zawierają mniej substancji leczniczych i mają słabsze działanie od liści - a także sok, który jest bogaty w łatwo przyswajalny cukier inwertowany (mieszanina glukozy i fruktozy), kwasy organiczne, aminokwasy, sole mineralne i peptydy.

Sok z brzozy jest zalecany jako środek ogólnie wzmacniający oraz usprawniający pracę nerek i tym samym ułatwiający usuwanie toksyn z organizmu. Z tego powodu jest też pomocny podczas kuracji odchudzających. Wspomaga również leczenie dróg moczowych, ponieważ wypłukuje z nich złogi. Natomiast pączki brzozowe najlepiej jest stosować w mieszankach razem z liśćmi.

Ocena: 2,5