Maria Barbasiewicz, 'W kuchni jak na wojnie' - historia sztuki kulinarnej

Maria Barbasiewicz, 'W kuchni jak na wojnie' - historia sztuki kulinarnej

Autor Zdjęcia: materiały prasowe

Najnowsza książka Marii Barbasiewicz - "W kuchni jak na wojnie"

W kuchni jak na wojnie. Jak kucharze walczyli na noże, smaki i anegdoty od końca XVIII do połowy XX wieku” autorstwa Marii Barbasiewicz to obowiązkowa pozycja dla fanów historii opowiedzianej od… kuchni! Ciekawostki, mniej znane historie kuchenne oraz wybitni artyści, a wszystko to połączone pasją do jedzenia.

Z książki Marii Barbasiewicz „W kuchni jak na wojnie” można się dowiedzieć o tym, kto gotował obiady czwartkowe, skąd pochodzi zupa rumfordzka i jaki wpływ na sztukę kulinarną miała Wielka Rewolucja Francuska. Publikacja jest pełna ciekawych anegdot, a na jej stronach przewijają się znani szefowie kuchni, jak Marie Antoine Carême, Auguste Escoffier czy Alexis Soyer.

Maria Barbasiewicz przedstawia sylwetkę Paula Tremo, czyli kucharza Stanisława Augusta Poniatowskiego. Poznajemy również Franza i Eduarda Sacherów, a więc twórców słynnego wiedeńskiego tortu. Inną ważną personą jest Maurice Edmond Sailland Curnonsky – smakosz, który współinicjował przyznawanie gwiazdek Michelina, dziś najważniejszego rankingu restauracyjnego na świecie.

W książce „W kuchni jak na wojnie” Marii Barbasiewicz nie brakuje odniesień do znanych artystów, którzy kulinaria uczynili przedmiotem swoim dzieł. Słynne są chociażby magdalenki Marcela Prousta, portrety zupy Campbell Andy'ego Warhola czy niezapomniana „Uczta Babette” Karen Blixen.

Maria Barbasiewicz to historyczka i varsavianistka, która z pasją opisuje meandry sztuki kulinarnej w perspektywie historycznej. Opublikowała już m.in. takie książki, jak „Dobre maniery w przedwojennej Polsce” (2012), „Ludzie interesu w przedwojennej Polsce” (2013) czy „Warszawa – perła Północy” (2014). Tytuł najnowszej książki „W kuchni jak na wojnie” to nawiązanie do powiedzenia „w miłości jak na wojnie”. W końcu przy rozgrzanych kuchenkach panuje niemal wojenna atmosfera!

źródło: mat. prasowe

Ocena: 0