Sałatka z rukoli z owocem kaki i kozim twarogiem
Właściwości moreli. Dlaczego warto jeść morele?

Autor Zdjęcia: pixabay.com
Morele to prawdziwa skarbnica witamin i cennych substancji odżywczych.
Morele bogate są w potas, który reguluje ciśnienie krwi i pracę nerek, a także w żelazo, wapń, fosfor, witaminy PP, B i C oraz błonnik. Ich jedzenie poprawia trawienie i zapobiega anemii. Owoce moreli wpływają także na naszą urodę. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto jeść morele.
Morele — znak lata
Gdy w sklepach pojawiają się morele to niezaprzeczalny znak, że nadeszło lato. Morele to owoce o słoneczno-pomarańczowym kolorze, podobne nieco do brzoskwiń, jednak sporo mniejsze. Mają aksamitną skórkę i słodki, delikatny miąższ, nieco mniej soczysty od brzoskwiń i nektarynek. Za to mają od nich trzykrotnie więcej beta-karotenu, który owocom nadaje piękny kolor. Z beta-karotenu w naszym organizmie produkowana jest witamina A.
Morelowe drzewka rosną dziko w Azji, i to właśnie stamtąd wywodzi się ta roślina. Do Europy morele przywędrowały przez Armenię, gdzie wyróżnia się ponad 50 ich odmian. Aby owoce były naprawdę smaczne i dorodne, morele potrzebują ciepła i dużo słońca. Największe uprawy moreli znajdują się w tych rejonach świata, gdzie klimat jest łagodny, a lato słoneczne. W Polsce obfitości plonów zagrażają głównie wiosenne przymrozki — morela wcześnie wypuszcza pąki. Jednak bez problemu kupimy te owoce wyhodowane w polskich sadach.
Dlaczego warto jeść morele?
W morelach występują m.in.:
witaminy z grupy B
witamina C
witamina PP
prowitamina A
sole mineralne
flawonoidy
garbniki
pektyny
niewielka ilość skrobi
kwasy organiczne (w tym m.in.: winowy, cytrynowy i jabłkowy)
dość dużo cukrów
Morele — właściwości odżywcze
Jedzenie moreli poprawia trawienie i zapobiega anemii. Morele, zwłaszcza te suszone, mają wiele właściwości zdrowotnych . Działają zasadotwórczo na organizm. Powinny je jeść osoby cierpiące na nadkwasotę oraz te, jedzące codziennie mięso. Morele dobre są jako przekąska dla sportowców. Zjedzenie kilku owoców po treningu przywróci równowagę kwasowo-zasadotwórczą w organizmie.
Owoce te zawierają też beta-karoten. To silny przeciwutleniacz, chroniący nas przed działaniem wolnych rodników. Te zaś odpowiedzialne są za wiele chorób cywilizacyjnych — w tym nowotworów. Przyspieszają również procesy starzenia. Ponoć wystarczy zjeść 3 morele dziennie, aby dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości beta-karotenu. Wspomaga on wzrok i chroni skórę przed nadmiarem promieni UV. Dzięki niemu nasza cera promienieje i długo zachowuje młodzieńczy wygląd.
Ponadto morele bogate są w potas, który reguluje ciśnienie krwi i pracę nerek, a także w żelazo, wapń, fosfor.
Pestki moreli — właściwości zdrowotne
Chińska medycyna ludowa od wieków ceni nie tylko same owoce, ale także pestki moreli. Wyróżnia pestki gorzkie — pochodzące z Europy i azjatyckie pestki słodkie. Stosuje się je głównie w chorobach związanych z układem oddechowym. W słodkich pestkach występuje sporo witamin z grupy B. Produkuje się z nich bardzo zdrowy olej o niezwykłych właściwościach.
Zdrowe są nie tylko owoce
Znaczenie lecznicze ma też substancja, która wycieka ze zranionych pni i konarów drzew morelowych. Jest bogata w sole mineralne, białka, kwas glikuronowy, galaktozę i arabinozę. Przyjmowana doustnie ma zastosowanie w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
Wykorzystanie moreli w kuchni
Najzdrowsze i najbardziej wartościowe dla organizmu są owoce zjadane na surowo. Warto więc dodawać je do sałatek i koktajli. Świetnie smakują letnie pierogi czy knedle z morelami. Morele na wytrawnie — ależ oczywiście. Te owoce po upieczeniu znakomiciepasują do mięs.
Kurczak w sosie curry z morelami
Tarta z morelami: przepis łatwy i tani
Ser pleśniowy w boczku z morelą moczoną w brandy
Pierożki smażone w tłuszczu z morelami
Przetwory z moreli
Na zimę również można przygotować mały morelowy zapasik: dżem z moreli, konfitury, nalewki, likiery i morele w syropie. Smaczny jest również morelowy kompot. Przetwory z moreli to niezły sposób na zatrzymanie lata — chociażby w słoikach. Jeśli tego nie zrobimy — nic straconego. Morele suszone dostępnie są cały rok — są smaczne i zdrowe, ale... dość kaloryczne.
Morele z migdałami: wykwintna konfitura
Morelówka: przepis na nalewkę na morelach
Kupowanie i przechowywanie
Świeże owoce moreli dostępne są w miesiącach letnich. Wybieraj owoce o pomarańczowym kolorze — blade i żółte sztuki będą niedojrzałe i niesmaczne. Owoce powinny także być miękkawe. Te które mają twardy miąższ nie dojrzewały na drzewach, a co za tym idzie mają mniejszą zawartość antyoksydantów.
Jeśli kupujesz suszone owoce w markecie, pamiętaj o tym, żeby koniecznie je umyć. Może brzmi to dziwnie, ale owoce suszone na skalę przemysłową zazwyczaj traktowane są siarką, aby wydłużyć okres przydatności do spożycia.
Sprawdź: