Beszamel.se.pl

Ewa Jabłońska

Wszystkie przepisy

Owoc pomelo – co to takiego? Czym jest pomarańcza olbrzymia?

Cztery kilogramy: tyle waży owoc odmiany pomelo. Największy cytrus na świecie - pomarańcza olbrzymia - wygląda jak przemalowany grejpfrut. Sprawdź, jakie posiada właściwości i czy warto włączyć go do codziennej diety.

Mango: właściwości. Skąd pochodzi owoc mango i co warto o nim wiedzieć?

Mango w Indiach nazywane są owocami bogów, potrafiącymi postawić na nogi nawet ciężko chorych i wyczerpanych. Sprawdź, jakie właściwości ma owoc mango oraz skąd pochodzi.

Liczi - czym jest? Skąd pochodzi? Co warto o nim wiedzieć? [WIDEO]

Liczi, zwane chińską śliwką idealnie ilustruje powiedzenie o subtelnym wnętrzu skrywanym chropawą powierzchownością. Chropowate kulki pachnące różami były przysmakiem chińskich cesarzy.  Pod gruzełkowatą, twardą łupinką przypominającą skórę pustynnych jaszczurek, owoce drzewa liczi skrywają delikatność.

Figa kaktusowa, czyli opuncja jadalna: co warto wiedzieć o tym owocu? [WIDEO]

Owoc opuncji, zwany figą kaktusową, coraz częściej można kupić w Polsce. Wygląda intrygująco, ale przed zjedzeniem koniecznie trzeba go rozbroić! Jak jeść figę kaktusową?

Przyprawy - jakie są ich właściwości korzystne dla zdrowia

Poznaj korzystne dla zdrowia właściwości przypraw! Chociaż większość używanych obecnie przypraw pojawiła się na naszym kontynencie dopiero w XVI - XVII w. to już wcześniej przygotowywane potrawy były odpowiednie urozmaicane różnego rodzaju dodatkami smakowymi. Bez nich bylibyśmy słabsi, bardziej chorowici i podatni na najróżniejsze infekcje.

Borowik szlachetny. Dlaczego warto jeść prawdziwka? Jak nie pomylić borowika z grzybami niejadalnymi?

Borowik szlachetny (Boletus edulis)  wyróżnia się smakiem i nieszkodliwością pośród 46 światowych i 20 rosnących w Polsce gatunków borowika. A trzeba zaznaczyć, że w tej rodzinie różnie bywa i niektórzy jej przedstawiciele zastawiają na grzybiarzy szatańskie pułapki. Jak rozpoznać prawdziwka? Co zrobić z borowików? 

Przyprawy: co o nich wiesz? Skąd pochodzą? Lista najpopularniejszych przypraw

Wartość wielu przypraw odkryto przypadkowo. Gdyby konkwistadorzy nie zapytali kucharza Montezumy o skład ulubionego napoju władcy, wanilia byłaby dziś znana tylko botanikom. Niektóre przyprawy swego czasu były droższe niż złoto. Skąd się wzięły przyprawy w kuchni? Jakie mają właściwości?

Bakalie - czym są, skąd pochodzą i od jak dawna są obecne na naszych stołach?

Zastanawiasz się, od jak dawna ludzie stosują w kuchni bakaliowe słodkości, jak się je przygotowuje, jakich roślin są owocami i nasionami? Ten artykuł odpowiada na szereg pytań dotyczących pochodzenia i historii bakalii. Przeczytaj, skąd się biorą bakalie.

Jabłko: poznaj jego historię! Skąd pochodzą jabłka?

Uprawę jabłek w Polsce zapoczątkowali cystersi, którzy w XII wieku zaczęli szczepić dziczki leśnych jabłoni, uzyskując coraz większe jabłka ogrodowe. Skąd jednak mamy jabłka? Czy biblijny owoc wiadomości złego i dobrego to właśnie jabłko? Dowiedz się, jaka jest historia jabłka.

Herbata a zdrowie: czy picie herbaty jest zdrowe?

Herbata zawiera tyle związków działających korzystnie na organizm, że właściwie jej filiżankami powinno się wznosić toasty „na zdrowie!”. Sprawdź, jakie są właściwości herbaty i która jest najzdrowsza. 

Strona 1 z 2