Domowy koniak dla zaradnych: sprawdzony przepis na winiak z Podlasia

Domowy koniak dla zaradnych: sprawdzony przepis na winiak z Podlasia

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Koniak rozlany do specajlnych kieliszków

Ocena: 5,0

Poziom: ŁATWY

Czas: 30 MINUT

Porcja dla: 12 OSÓB

Domowy koniak smakuje wybornie. Oto łatwy przepis na winiak dla zaradnych. Wystarczy zaopatrzyć się w alkohol i przyprawy, aby później zaimponować bliskim. Ten sprawdzony przepis pochodzi z Podlasia, prawdziwej Mekki domowych nalewek. Zapraszamy do wypróbowania łatwego sposobu na domowy koniak. 

Składniki

 • 3 l wódki z młodych ziemniaków lub owocowej, o wyraźnie kwiatowym bukiecie

 • 6 sztuk śliwek wędzonych

 • 10 sztuk goździków

 • 100 g cukru brązowego

 • 2 łyżki czarne herbaty liściastej

 • 1 laska wanilii

Przygotowanie krok po kroku:

 • Do czystego i wyparzonego słoja o pojemności 3 l wkładamy wszystkie składniki, a następnie zalewamy wódką. Zamykamy słój.

 • Dokładnie mieszamy, wykonując słojem koliste ruchy.

 • Odstawiam na 3 doby w ciemne i suche miejsce.

 • Każdego dnia mieszamy zawartość słoja, wstrząsając naczyniem.

 • Po upływie 3 dób, przecedzamy i rozlewamy do ładnych butelek. Korkujemy.

 • Śliwek, goździków i wanilii szkoda wyrzucać, można zalać kolejną porcją wódki.

 • Przechowujemy w piwnicy lub barku z dala od promieni słonecznych.

Co to jest koniak?

Koniak to nazwa zastrzeżona dla alkoholi o mocy 40% produkowanych w francuskim regionie Cognac (wym. koniak). Destylat z fermentowanego soku winogron leżakuje w dębowych beczkach po burgundzie, czerwonym winie. W zależności od długości czasu leżakowania koniaki oznakowane są symbolami V.S, V.S.O.P, X.O lub Vintage.

Ze względu na garbniki zawarte w drewnie dębowym z którego zrobione są beczki do leżakowania, koniak ma barwę od złotej do ciemnobursztynowej. 

Koniak był kiedyś tak pożądany, że próbowano go podrabiać. Podobnym do koniaku trunkiem jest winiak, produkowany w ten sam sposób. 

Jaki smakuje koniak lub winiak?

W trunku po pierwszym obezwładniającym zmysł smaku uderzeniu mocnego alkoholu odkryjemy mnóstwo aromatów. Od słodyczy karmelu po ziemistość jesiennych liści. Od aromatu wiosennych kwiatów po dojrzałe owoce śliwy i gruszy. Od goździków ze skórką jabłka po ulotne nuty wanilii. Czasem mogą w nim dominować nuty dymu lub cierpkiego drewna. Zawsze jednak jest niezwykle zmysłowym trunkiem. 

Jak przechowywać koniak lub winiak?

Aby koniak lub winiak nie stracił swoich właściwości, należy przechowywać go w stojącej, szczelnie zamkniętej butelce w suchym i ciemnym miejscu. Po otwarciu należy ściśle ograniczyć dostęp powietrza do wnętrza butelki.

Jak degustować koniak lub winiak?

Do degustacji koniaku przeznaczone są kieliszki na nóżce, szerokie na dole i zwężające się na górze. 

Przystępując do degustacji koniaku lub winiaku, warto ogrzać kieliszek w dłoniach, aby wspomóc uwolnienie jego aromatu. Okrężnymi ruchami mieszamy zawartość. Najpierw go wąchamy, dopiero potem próbujemy odrobinę. Pierwszy łyk nic na nie powie o winiaku, ponieważ alkohol powoduje zalew śliną, która chroni śluzówkę jamy ustnej przed denaturacją, czyli poparzeniem mocnym alkoholem. Dlatego pierwszy łyk powinie być mały. Następny może być nieco większy. Łyk koniaku trzymamy przez chwilę między językiem a podniebieniem. Gdy spłynie po gardle, spróbujmy określić smaki i aromaty, które rozpoznaliśmy. Powoli delektujemy się wyszukanym smakiem tego trunku. Koniak jest alkoholem wyjątkowo wszechstronnym i nadaje się do wielu zastosowań.

 

Przepis opracowały i przetestowały dla WasAnna Śmiałek, Adrianna Ewa Stawska, Anna Szubińska

Ocena: 3,8