Czy wino można trzymać w lodówce?

Czy wino można trzymać w lodówce?

Autor Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Gdzie najlepiej przechowywać wino?

Wino to szlachetny trunek, który musi być odpowiednio przechowywany. Jakie warunki muszą być spełnione, żeby wino nie straciło jakości? Jaka jest optymalna temperatura i wilgotność powietrza?

Warunki przechowywania wina

Optymalna temperatura, w jakiej należy przechowywać wino, to 10-14°C. Bardzo ważna jest także wilgotność powietrza, która powinna wynosić 75%. Lodówka nie nadaje się do długiego przechowywania wina ze względu na wahania temperatur oraz panujące zapachy. Wskazane jest natomiast pozostawienie wina w lodówce na krótki okres, aby się lekko schłodziło.

Gdzie należy przechowywać wino?

Najlepiej wino trzymać w piwnicy, gdzie jest ciemno i chłodno. Należy pamiętać jednak, że piwnice w blokach mieszkalnych są za ciepłe. Przechodzą przez nie rury centralnego ogrzewania i nie nadają się do tego celu. W takim wypadku można kupić klimatyzowane szafy, w których przechowuje się duże ilości szlachetnego trunku.

Czego wino nie lubi?

  • innych zapachów

  • światła słonecznego (promienie słoneczne mogą spowodować, że czerwone wino zblaknie, a białe nabierze złocistego koloru oraz wytworzą się związki siarki)

  • wstrząsów

  • suchego powietrza – korek butelki się kruszy, tracąc swoją szczelność, a wino paruje (przy długim przechowywaniu)

  • dużej wilgotności – korek pleśnieje i ulega gniciu

Ocena: 4,3