Co trzeba wiedzieć o gotowaniu zup? Praktyczne porady

2016-11-25 13:05

Zupy to polska specjalność. W kuchni narodowej mamy ich mnóstwo, w regionalnych także. Lubimy zupy, a tradycyjny polski obiad nie może się bez nich obejść. Wartość odżywcza i smak zależą od użytych składników oraz właściwej ich obróbki. Sprawdź, co zrobić, aby przygotowywane zupy były pożywne i pełne smaku.

co_trzeba_wiedziec_o_gotowaniu.jpg
Autor: photos.com Jak ugotować smaczną zupę - porady.

Spis treści

  1. Wywar mięsno-warzywny - podstawa każdej zupy
  2. Jak gotować zupę - porady

Wywar mięsno-warzywny - podstawa każdej zupy

Podstawą zupy jest wywar mięsno-warzywny. Przygotujemy go z mięsa wołowego lub drobiowego (zawsze z kością) pokrojonego na części i włożonego do zimnej wody. W zimnej wodzie najlepiej rozpuszcza się białko mięsa i sole mineralne, a tym samym, więcej smaku przechodzi do wywaru. Po zagotowaniu wywar gotujemy na małym ogniu pod przykryciem, aż mięso będzie miękkie, pod koniec dodajemy oczyszczone i pokrojone warzywa. Przyprawy dodajemy 6-8 minut przed końcem gotowania. 

Jak gotować zupę - porady

Trzeba uważać, żeby nie przegotować poszczególnych składników, bo to obniży wartości smakowe i odżywcze zupy.

Najpierw dodajemy produkty, które gotują się najdłużej. 

Groch i fasolę trzeba namoczyć na noc i gotować osobno. 

Nie należy wylewać wody z gotowania poszczególnych produktów, bo ona będzie częścią wywaru. 

Jeśli do kwaśnych zup jak kapuśniak, szczawiowa czy ogórkowa włożymy ziemniaki i włoszczyznę - nie ugotują się.  Zaczynamy zatem od wywaru, a na końcu dodajemy kwaśne dodatki. Dotyczy to także kwaśnych przypraw jak ocet, sok z cytryny, żur, zakwas buraczany. Dodajemy je, gdy warzywa czy fasola będą już miękkie.

Warzywa korzeniowe, które dodajemy poszatkowane, warto przed dodaniem do zupy krótko podsmażyć na tłuszczu. Tłuszcz przechowuje zapach i kolor warzyw.