Pestki z dyni: jakie mają właściwości?

2016-08-25 17:53

Pestki z dyni jako nieodrodne córki swojej matki mają właściwości takie same jak ona oraz – gratisowo, szczególnie dla mężczyzn – swoje własne. Sprawdź, co szczególnego jest w pestkach dyni i dlaczego warto włączyć je do codziennego menu.

pestki-z-dyni-jakie-maja-wlasciwosci.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Pestki z dyni wspomagają leczenie wielu schorzeń

Pestki z dyni - na co pomagają?

Od dawien dawna pestki z dyni były używane jako lekarstwo na pasożyty przewodu pokarmowego – począwszy od owsików, na tasiemcu skończywszy. Dlaczego? Dlatego że zawierają kukurbitacynę, czyli aminokwas toksyczny dla robaków, a bezpieczny dla człowieka. Ma to szczególne znaczenie w przypadku leczenia robaczyc u dzieci, co wypraktykowały babcie już dawno temu. Najwięcej kukurbitacyny zawierają świeże pestki i takie mają najskuteczniejsze działanie.

Pestki z dyni mają działanie moczopędne – poprawiają stan i pracę nerek oraz pęcherza, świetnie wspomagają leczenie schorzeń układu oraz działają profilaktycznie. Robią to lepiej i skuteczniej niż piwo, więc jedna z wymówek wypadła z repertuaru!

Jednocześnie pestki dyni można podawać dzieciom, które moczą się w nocy. Zjadane odpowiednio wcześnie przed snem zrobią swoje, czyli sprowokują pęcherz do wydalenia moczu, zanim dziecko pójdzie spać. 

Panowie powinni sięgać po pestki z dyni także dlatego, że zawarte w nich witaminy oraz mikroelementy, zwłaszcza cynk, sprawiają, że rzadziej się choruje na rozrost i zapalenie gruczołu krokowego, czyli prostaty.

Ponadto hamują odkładanie się w tkankach złego cholesterolu, a to dlatego że pestki aż w 30-40% składają się z oleju zawierającego duże ilości fitosteroli i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Osoby cierpiące na miażdżycę i mające wysoki poziom cholesterolu powinny pestki dyni jeść systematycznie.

Ponadto pestki z dyni, podobnie jak ona sama, zawierają łatwostrawne białka, witaminy i mikroelementy, więc wspomagają leczenie między innymi trudno gojących się ran, chorób skóry (trądziku, łuszczycy), wrzodów żołądka, poprawiają stan włosów i paznokci.

Okłady ze świeżej dyni można stosować na oparzenia jako środek łagodzący, a sok z dyni wypity na czczo doskonale sprawdza się jako środek na zaparcia.