Przyprawy odchudzające, czyli ostre podkręcanie na diecie

2018-01-16 14:57

Imbir, chili, kurkuma, kardamon, gorczyca, cynamon – rozgrzewające przyprawy podnoszą temperaturę ciała, zwiększają tempo spalania kalorii i poprawiają smak potraw. Na diecie można stosować przyprawy niemal bez ograniczeń – oczywiście w granicach zdrowego rozsądku.

Przyprawy odchudzające, czyli ostre podkręcanie na diecie
Autor: Shutterstock Wiele przypraw i ziół doskonale wspomaga odchudzanie, przyspiesza przemianę materii. Królową jest ostra papryka.

Spis treści

  1. Przyprawy pomocne na diecie - co warto o nich wiedzieć?
  2. Egzotyczne mieszanki
  3. Ziołowa układanka: co do czego pasuje?

Przyprawy pomocne na diecie - co warto o nich wiedzieć?

Najlepsze są świeże zioła. Nie tylko smakują lepiej, ale także mają więcej właściwości zdrowotnych. Można je zastąpić suszonymi, stosując przelicznik: zamiast łyżki stołowej ziół świeżych – łyżeczka suszonych.

Lepiej nie kupować ziół na zapas. Po roku przechowywania suszone tracą zarówno wartość smakową, jak i zdrowotną.

Do jednego dania można użyć różnych ziół. Nie wszystkie można łączyć, np. majeranek kłóci się z tymiankiem, za to lubczyk pasuje do czosnku. Dobrze komponują się przyprawy o intensywnym zapachu z delikatnymi. W ich stosowaniu trzeba zachować umiar, by nie zatracić smaku potrawy.

Egzotyczne mieszanki

Curry. Niektóre rodzaje curry mogą zawierać ponad 20 przypraw, m.in. kolendrę, imbir, kurkumę, gałkę muszkatołową, kardamon, kilka rodzajów pieprzu. Intensywnie żółty kolor nadaje kurkuma. Najskuteczniej wydobędziemy smak curry, jeśli przed dodaniem do potrawy podsmażymy ją na małej ilości oliwy. Przyprawy używa się do ryżu, drobiu, ryb, owoców morza, baraniny, wieprzowiny oraz do wielu potraw kuchni hinduskiej i indonezyjskiej.

Garam masala. W skład tej hinduskiej mieszanki wchodzi 12 przypraw, m.in.: kmin rzymski, kolendra, czarny pieprz, chili, liść laurowy, goździki, cynamon. Dodaje się ją pod koniec gotowania.

Czubrica. Tradycyjna mieszanka przypraw bułgarskich, w skład której wchodzą: cząber górski, sproszkowana papryka i sól. Ma silny, dość ostry aromat, korzenny smak, zbliżony do pieprzu. Jest doskonała do potraw z warzyw strączkowych, dobrze łączy się z pomidorami, nadaje się do zup i ryb (zwłaszcza pstrąga). Przyprawia się nią też dziczyznę.

>>> Baba ghanoush esencjonalna pasta do kanapek

Ziołowa układanka: co do czego pasuje?

ROZMARYN  do tłustych potraw mięsnych, nadzienia do drobiu

LUBCZYK  do zup, warzyw, sałaty, ciemnych sosów, baraniny, sałatek

BAZYLIA   do zup, sosów, fasoli szparagowej, bobu, sałatek, pomidorów, zalew, octów. Harmonizuje z szałwią i rozmarynem

ESTRAGON    do sałatek, sosów podawanych z białym mięsem, potraw z jajek, marynat, aromatyzowania octu i oliwy

MAJERANEK do zupy ziemniaczanej i grochowej, jarzyn, sosów, dań mięsnych, zwłaszcza drobiu, pasztetów, farszu

OREGANO do zup, sałatek, jarzyn, potraw z pomidorów, fasoli, mięsnych i rybnych

KOLENDRA   do egzotycznych dań, likierów, sałatek

CZĄBER do potraw z fasolą, z kapustą, mięs, grzybów, marynat

Ostre papryczki chili zawierają alkaloid – kapsaicynę. Wywołuje ona na języku wrażenie ciepła lub wyraźnie pikantnego smaku. Stymuluje też wytwarzanie ciepła w organizmie, przyspieszając przemianę materii. A ponieważ produkcja ciepła pochłania mnóstwo energii, kapsaicyna należy do skutecznych pogromców kalorii!