Szlak Kulinarny Warszawy: od 16 września zwiedzamy stolicę szlakiem warszawskich przysmaków

2019-09-12 9:43

Tylko w 2018 roku Warszawę odwiedziło 11 mln turystów. Po 70 latach Warszawa znowu jest Paryżem Północy do której ludzie zjeżdżają bawić się przy smacznie zastawionym stole. To najwyższa pora by wyznaczyć kulinarny szlak Warszawy. Inauguracyjna kolacja Szlaku Kulinarnego Warszawy odbyła się 10 września 2019 w gościnnych progach Hotelu Indigo. Organizatorem tego niezwykłego posiłku, na które złożyły się dania inspirowane historyczną kuchnią warszawską, była sieć hurtowni Makro Polska. Degustacji dań w  towarzyszyła opowieść o warszawskiej kuchni. Akcję wspiera Miasto Stołeczne Warszawa.

Polskie Skarby Kulinarne w Warszawie: od 16 września szlakiem warszawskich przysmaków
Autor: materiały prasowe MAKRO Turyści coraz częściej przyjeżdżają do Warszawy, aby zjeść w najlepszych restauracjach

Historyczny Stół Kulinarny organizowany przez Makro Polska to cykl prestiżowych wydarzeń branżowych poświęconych regionalnej kuchni polskiej. Drugie – po Zakopanem – spotkanie odbyło się 10 września w Warszawie w hotelu Indigo. To właśnie tam czołowi przedstawiciele stołecznej branży gastronomicznej skosztowali menu degustacyjnego, przygotowanego przez wiodących szefów kuchni – ambasadorów programu. Historycznym potrawom w nowoczesnej interpretacji towarzyszyła opowieść o warszawskiej kuchni Hanny Dzielińskiej, przewodniczki, dziennikarki i popularyzatorki dziejów miasta. Partnerem wydarzenia było Miasto Stołeczne Warszawa.

Odświeżeniem tradycyjnych warszawskich receptur zajęli się wiodący szefowie kuchni, ambasadorowie programu Polskie Skarby Kulinarne:

- Marek Maternowski z restauracji Bagatela 12 w Warszawie zaserwował kurczaka zagrodowego podanego w towarzystwie wątróbki i pietruszki, interpretując tym samym przepis na kurczęta pieczone po polsku;

- Rafał Zaręba, szef kuchni Akademii Inspiracji MAKRO w Warszawie, który przyrządził przystawkę w formie karpia z sosem z homara i leśnymi ziołami. Podał również nowoczesną wersję jesiotra z kaparami oraz selekcję serów z miodem lawendowym, rokitnikiem i wiśnią;

- Michał Grzywacz i Cezary Powała, szefowie z kuchni pokazowej MAKRO w Warszawie, którzy na nowo zinterpretowali barszcz czerwony z rurą oraz na deser podali autorską wersję bomby owocowej.

Więcej o menu kolacji inauguracyjnej w RECENZJI KULINARNEJ

Podczas spotkania odbyła się oficjalna inauguracja warszawskiego szlaku kulinarnego. Do akcji MAKRO Polska zaprosiło 17 czołowych szefów kuchni stołecznych restauracji. Podczas warsztatów wspólnie odtworzyli dawne receptury, które wkrótce pojawią się w kartach dań ich lokali. Mieszkańcy i turyści będą mogli wybrać się na wędrówkę po bardziej i mniej znanych smakach lokalnej kuchni. Oprócz poznania historii i zwyczajów regionu, przemierzając szlak, spróbują oryginalnych dań kuchni warszawskiej w nowoczesnej interpretacji.

– Dania stworzone przez szefów kuchni restauracji będących na szlaku są wyjątkowym połączeniem tradycji z nowoczesnością. W kartach menu lokali pojawią się zinterpretowane na nowo, zapomniane już receptury z książek Marii Ochorowicz-Monatowej, Lucyny Ćwierczakiewiczowej czy zapisków szefów kuchni hotelu Europejskiego – mówi Magdalena Figurna, Menedżer ds. PR i Komunikacji Wewnętrznej w MAKRO Polska. – Goście spróbują m.in. flaków po warszawsku, nóżek w galarecie, barszczu czerwonego z rurą, kurczaka po polsku, wuzetki czy bomby owocowej – dodaje.

Organizatorem Historycznego Stołu Kulinarnego jest sieć hurtowni MAKRO Polska. Współorganizatorem wydarzenia w Warszawie był Hotel Indigo, a partnerami inicjatywy były firmy: Drosed, Unilever, Spomlek, Polski Karp, Baziółka, Lubiana, Gastro Magic Service oraz portal Newsgastro.pl. Kolejne wydarzenia w ramach Historycznego Stołu Kulinarnego odbędą się w Krakowie i Trójmieście.

Historyczny Stół Kulinarny oraz szlak kulinarny to jedne z działań organizowanych przez sieć hurtowni w ramach programu Polskie Skarby Kulinarne, którego celem jest zwiększenie świadomości Polaków na temat kulinarnego bogactwa naszego kraju. Więcej informacji na temat programu oraz szlaku można znaleźć na stronie www.polskieskarby.pl