Gęsina na św. Marcina 2019 - najsmaczniejszy festiwal po raz 11.

Gęsina na św

Autor Zdjęcia: mat. pras. Slow Food

Od 8 listopada do 1 grudnia trwać będzie w tym roku XI edycja slowfoodowej akcji „Gęsina na św. Marcina”. Tradycyjnie wybierane są najlepsze restauracje w całej Polsce, które w tym okresie serwują przynajmniej 3 dania na bazie gęsiny (może to być przystawka, pierwsze lub drugie, a nawet deser, bo i z takim użyciem gęsiny się spotkaliśmy). Slow Food Polska w tym roku zaprosił do udziału ponad 100 restauracji (pełna lista w odrębnym pliku z podziałem na województwa).

Logotyp akcjiZdaniem Jacka Szklarka, pomysłodawcy akcji, „efekty naszych działań są bardzo wymierne – spożycie gęsiny w Polsce z 17 gramów 11 lat temu urosło dzisiaj do około 300 gramów, czyli prawie 18 krotnie. Jednak wciąż z 9 milionów sztuk gęsi hodowanych rocznie, 90% czyli około 21 tys. ton trafia na rynek niemiecki. Owszem, gęsina jest najdroższa spośród drobiu, co odpowiada jej jakości, jednak ceny czasami są spekulacyjne, na co składa się zbyt wysoki koszt jaj gęsich czy też wylęgniętych gąsiąt oraz marże zakładów drobiarskich i sklepów detalicznych. Jeśli producentom faktycznie zależy na uniezależnieniu się od rynku niemieckiego, muszą długoterminowo zainwestować w polski rynek, oferując gęsinę w bardziej przystępnych cenach”.

Podobnie jak w minionych latach, w akcji „Gęsina na św. Marcina” biorą udział, między innymi, tacy Szefowie Kuchni i restauracje jak: Wojtek Modest Amaro (Atelier Amaro), Mariusz Kucharczak (Zamek Kliczków), Tomasz Madera (Park Hotel), Michał Pezda (Aruana), Krystian Szidel (Sheraton – Sopot), Sylwester Lis (Góralsko Tradycja), Krzysztof Małocha (Heron Hotel), Maciej Barton (Rządcówka -Ostoja Chobienice), Przemysław Samul (Restauracja Stara Wozownia, Pałac Mała Wieś), Kasia Rogowska i Robert Muzyczuk (Cadenza), Marcin Sołtys (Filipa 18), Przemek Bilski (Pod Nosem) czy Maciej Żukowski (Magia Lubczyku, Havet Hotel).

Gęsina na św. Marcina - Oficjalna Lista Restauracji 2019

Program “Gęsiny na św. Marcina” będzie w tym roku wyjątkowy. Podobnie jak rok temu organizatorzy koncentrować się będą na starych, rodzimych rasach gęsi, jak Zatorska, Kartuska, Suwalska, Garbonosa, Rypińska i inne. Każdego roku, jedna z tych ras będzie przez nas szczegółowo prezentowana. I tak, w tej edycji, najwięcej uwagi poświęcimy Gęsi Garbonosej. Każdego z Szefów Kuchni Slow Food Polska zachęca też do poszukiwania tych rodzimych ras gęsi na własnym terenie. Tegoroczna akcja rozpocznie się 3 dni przed Świętem Niepodległości, czyli w piątek 8 listopada.

Poza tym, nie zabraknie festynów w skansenie w Swołowie na Pomorzu z Rafałem Niewiarowskim (Dym na Wodzie) czy na Lubelszczyznie w Puchaczowie (Zbyszek Kołodziej, Gęś Biłgorajska). Włączamy się w imprezę plenerową w Folwarku Kamyk pod Częstochową, jak również w kolacje tematyczne w Heron Live Hotel (Gródek na Dunajcem) czy też w Park Hotel (Szczecin). Do tego nieskończona ilość spotkań, laboratoriów, konkursów, degustacji, etc... organizowanych w całej Polsce przez convivia Slow Food Polska. Jednak sercem akcji pozostają same restauracje, które mamy nadzieję, będą licznie odwiedzane w tym czasie przez rzesze Polaków i gości z zagranicy. Wyjątkowo długi weekend z pewnością sprzyjać będzie w tym roku odwiedzaniu restauracji.

Pierś gęsia to soczysty i pełen smaku kawałek mięsa

Jak co roku zorganizowany również zostanie konkurs na najlepszy przepis na gęsinę, który wybiorą spośród nadesłanych przepisów sami Szefowie Kuchni, biorący udział w akcji. Zwycięża przepis, który otrzyma największą liczbę głosów, zaś jego autor ogłoszony zostanie Królem Gęsiny 2019/2020. Przypominamy, że ten tytuł w przeszłości wywalczyli: Adam Chrząstowski, Aleksander Baron, Przemek Błaszczyk, Tomasz Dziura, Adrian Gabryszak, Marcin Pławecki i w zeszłym roku Mateusz Guzik (zwycięski przepis z zeszłego roku w odrębnym pliku).

Tegoroczne Wino Świętomarcińskie przygotowuje na potrzeby akcji Winnica Turnau z Baniewic w Województwie Zachodniopomorskim. Mimo iż nie jest to tak łaskawy rok jak 2018, Jacek Turnau, współwłaściciel winnicy informuje, że „odmianami tegorocznego młodego wina z Winnicy Turnau są Riesling i Seyval Blanc, dwa bardzo eleganckie białe szczepy. Główną rolę gra riesling, niewątpliwie nadający winu charakter. Jego jabłkowo-cytrusowy kręgosłup czyni je świeżym i orzeźwiającym, a przy okazji przemyca jaśminową nutę. Seyval Blanc podchwytuje ten kwiatowy kierunek i otula usta delikatną limonkową kwasowością”. Turnau dodaje, że „winogrona na Wino Świętomarcińskie zostały zebrane już w połowie września. Pozwoliło to zachować chrupkość i lekkość wina, dzięki czemu idealnie odnajdzie się ono w towarzystwie gęsiego pasztetu, sałat nasyconych oliwą lub jogurtem, będzie współgrać z owocami morza i morskimi rybami i na pewno z łatwością wcieli się w aperitif”.

XI edycja akcji „Gęsina na św. Marcina” zakończy się w niedzielę 1 grudnia.

 

Terminarz akcji:

7 XI – ogłoszenie listy restauracji zakwalifikowanych do wzięcia udziału w akcji

1 XI – 1 XII Serwowanie gęsiny w najlepszych polskich restauracjach (ponad 100 restauracji)

8 XI Otwarcie pierwszych butelek Wina Świętomarcińskiego z Winnicy Turnau w 110 restauracjach w całej Polsce

8 XI – 1 XII kolacje organizowane przez członków Slow Food w wybranych restauracjach we wszystkich większych miastach w Polsce

8-11 XI Festiwale i konkursy poświęcone gęsinie w Swołowie pod Słupskiem, w Kamyku pod Częstochową oraz

w Puchaczowie na Lubelszczyznie.

23 XI – Ogłoszenie wyników konkursu na najlepszy przepis na gęsinę i wybranie spośród Szefów Kuchni „Króla Gęsiny 2019/2012” – wyniki zostaną ogłoszone podczas kolacji w restauracji „Enoteka Pergamin” w Krakowie

Ocena: 5