„Emocje na głodzie” - książka, który uczy jak kontrolować emocje i jeść w zdrowy sposób

2019-09-26 13:55

Jakie składniki poprawiają nastrój? I czy można zajadać emocje na zdrowo? Poznaj przepisy, które pomogą uporać się z nudą, lękiem i stresem, dokuczliwym głodem czy smutnym nastrojem – w książce „Emocje na głodzie” Lindsey Smith podpowiada, jak zostać specjalistą od własnych emocjonalnych potrzeb żywieniowych.

EMOCJENAGŁODZIE_3D.JPG
Autor: mat. pras. Wydawnictwo Laurum

Jelita – nasz drugi mózg

Układ pokarmowy zawiera ponad 100 milionów komórek nerwowych, co sprawia, że jelita jako pierwsze reagują na stres. To właśnie dlatego skręca cię w żołądku, gdy się denerwujesz. To również przyczyna tego, że puste miejsce po motylach w brzuchu wypełniasz lodami. A odłożone na później sprawy przekładają się na pizzę z podwójnym serem lub frytki. Zajadanie emocji to jeden z głównych problemów współczesnego społeczeństwa. Okazuje się jednak, że można jeść zgodnie z emocjami oraz spełniać kulinarne zachcianki w zdrowy sposób – wystarczy zastosować się do wskazówek Lindsey Smith, autorki książki Emocje na głodzie.

Jak zaspokoić głód emocjonalny?

Kubki smakowe zmieniają się co sześć miesięcy. A ludzie jako istoty złożone przeżywają kryzysy egzystencjalne nawet częściej. Dlatego gdy rozpoczyna się zajadanie smutku, trzeba zadać sobie pytanie: co się naprawdę dzieje wtedy z ciałem? Autorka pokazuje, że przyczyną może być brak jednego składnika lub że jest to bardziej złożony problem. Dzięki jej książce uda ci się rozłożyć wszystkie kulinarno-emocjonalne zachcianki na czynniki pierwsze. I co najlepsze – poznasz przepisy na dania i przekąski, które zaspokoją twój emocjonalny głód w zdrowy sposób.

Proste przepisy na trudne emocje

Smoothie na chandrę, lody na złamane serce czy kuleczki na poprawę nastroju – to tylko kilka przykładów przepisów zaspokajających zachcianki na coś słonego, coś słodkiego, coś kremowego lub coś chrupiącego. W Emocjach na głodzie znajdziesz aż 100 szybkich i prostych przepisów dopasowanych do różnych stanów emocjonalnych. Jeśli więc odczuwasz smutek, zdenerwowanie, zmęczenie, irytację czy znudzenie, wystarczy zajrzeć do odpowiedniego podrozdziału i wybrać przepis, który ci najbardziej odpowiada. Książka zawiera także przegląd poszczególnych warzyw i owoców oraz korzystnych oddziaływań każdego z nich na zdrowie ciała i umysłu. Poznasz również najróżniejsze dodatki, które poprawiają nastrój, zamienniki białego cukru, kofeiny, białej mąki czy wskazówki na temat „zero waste”.

O autorce:

Lindsey Smith – autorka książek, trenerka zdrowia i mówca. Najbardziej znana ze swoich książek Junk Foods & Junk Moods i Food Guilt No More, Lindsey pomogła tysiącom ludzi chcących poprawić swój nastrój, zmniejszyć niepokój i nauczyć się kochać samych siebie odrobinę mocniej. Regularnie pisze dla Today Show Food i Huffington Post.

***

Lindsey Smith, Emocje na głodzie

Tytuł oryginału: Eat Your Feelings: The Food Mood Girl’s Guide to Transforming Your Emotional Eating

Przekład: Magda Witkowska

280 stron, oprawa miękka ze skrzydełkami, cena 49,90 zł

Premiera 27 września 2019 r.

Wydawnictwo Laurum