Ogórek z pomidorem - czy to zdrowe zestawienie? Jakich połączeń unikać?

2016-08-08 16:32

Świeży ogórek i pomidor to popularny zestaw, zwłaszcza w sałatkach - np. w popularnej sałatce greckiej. Czy jednak łączenie w jednej sałatce czy tym samym posiłku świeżego ogórka i pomidora jest zdrowe? Otóż okazuje się, że niekoniecznie.

ogorek-z-pomidorem-czy-to-zdrowe-zestawienie.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Pomidory i ogórki to nie najlepsi towarzysze w sałatkach

Spis treści

  1. Ogórek i pomidor - dlaczego nie należy ich łączyć?
  2. Pomidory bez ogórków i... białego sera
  3. Krojenie warzyw do sałatek

Ogórek i pomidor - dlaczego nie należy ich łączyć?

Kuchnia grecka uznawana jest za smaczną i przede wszystkim zdrową. Któż jednak przypuszczał, że znamienna dla tej kuchni sałatka grecka, w której obowiązkowo musi znaleźć się duet świeży ogórek i pomidor, łamie zasady zdrowej kuchni! Żywieniowcy dowodzą, że połączenie to nie jest bynajmniej dobre dla naszego zdrowia. Dlaczego?

Ogórek zawiera askorbinozę – enzym utleniający witaminę C. A zatem jeśli do sałatki, np. wspomnianej greckiej z papryką, cebulą, natką pietruszki, a przede wszystkim pomidorami, dodamy świeżego, zielonego ogórka, to całość pozbawiamy korzystnej dla zdrowia witaminy C. Warto wiedzieć, że jedna łyżeczka soku z zielonego ogórka jest w stanie pozbawić witaminy C trzy litry soku pomidorowego! Lepiej zatem zrezygnować z ogórka w sałatce lub w ostateczności zastąpić go kiszonym lub konserwowym – takie ogórki nie mają właściwości niszczenia witaminy C.

Pomidory bez ogórków i... białego sera

Warto pamiętać, że nie jest również wskazane inne popularne i lubiane połączenie – pomidora z białym serem. Pomidory zawierają kwasy (m.in. cytrynowy i jabłkowy), które wchodzą w reakcje z wapniem zawartym w białym serze, przez co tworzą się kryształki odkładające się w stawach. A to może prowadzić do bólu stawów!

Krojenie warzyw do sałatek

Ważne: jeśli przygotowujemy sałatkę, pamiętajmy, aby nie kroić warzyw bardzo drobno, ponieważ w takiej wersji szybko tracą witaminy, które się zwyczajnie utleniają. A jeśli kroimy drobno liście sałaty, to nie tylko zmniejsza się w nich zawartość witamin, ale także tracą soki i stają się gorzkawe w smaku.