Pokrzywa, dzika róża, jałowiec pospolity, czarny bez - jaki mają wpływ na zdrowie?

2016-08-30 13:10

Naturalne leki "rosną" praktycznie wszędzie: na łąkach, w lasach, a nawet w przydrożnych rowach. Niektóre z nich, np. pokrzywę, traktujemy jak zwykły chwast, a tymczasem jest skarbnicą wielu substancji, które mają działanie lecznicze. Warto skorzystać z dobroczynnych właściwości ziół, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, gdy atakuje przeziębienie i grypa. Jakie właściwości mają pokrzywa, dzika róża, jałowiec pospolity i czarny bez? Co można nimi leczyć?

Pokrzywa, dzika róża, jałowiec pospolity, czarny bez - dlaczego warto je stosować?
Autor: pixabay.com Pokrzywa pospolita.

Spis treści

  1. Pokrzywa
  2. Dzika róża
  3. Jałowiec pospolity
  4. Czarny bez

Pokrzywa

Zawiera witaminy C, K i B2, sole mineralne, związki żelaza, potasu, wapnia oraz krzemionkę. Oczyszcza, jako środek zewnętrzny nadaje się zwłaszcza do cery i włosów tłustych. Młode liście o działaniu ściągającym mogą być używane do przygotowania parówek twarzy, mieszanek kąpielowych i płukanek do włosów. Wewnętrznie napary i wywary z pokrzywy mogą też być stosowane jako środek stymulujący trawienie i moczopędny. Pobudzają również krążenie krwi, wzmacniają cały organizm, warto ją więc stosować, żeby zapobiec grypie. Pokrzywa obniża też poziom cukru we krwi oraz ciśnienie.

Dzika róża

Jej owoce zawierają dużo witaminy C, a także, w mniejszych ilościach, witaminy B, E oraz K. Działa wzmacniająco, poprawia odporność i wspomaga leczenie przeziębień.

Jałowiec pospolity

Jagody tego krzewu działają przede wszystkim przeciwzapalnie, bakteriobójczo i moczopędnie. Przyśpieszają wydalanie z organizmu szkodliwych substancji przemiany materii. Oddziałują też pobudzająco na żołądek oraz wątrobę, dlatego stosuje się je przy zaburzeniach trawiennych.

Czarny bez

W ziołolecznictwie stosowane są kwiaty i owoce czarnego bzu. Mają działanie odmładzające, gdyż zawierają dużo witaminy C oraz związki polifenolowe zwalczające wolne rodniki, które powodują, że organizm szybciej się starzeje. Napar z kwiatów to dobry środek przy przeziębieniach: działa rozgrzewająco, napotnie i pomaga odkrztusić wydzielinę z oskrzeli, (ma też właściwości przeciwzapalne, więc można go stosować zewnętrznie do płukania jamy ustnej i gardła, gdy dopadnie nas angina), a także przemywać nim skórę z trądzikiem oraz nasączać nim okłady na powieki przy zapaleniu spojówek.