Naturalne wspomaganie trawienia: jakie zioła lubi wątroba?

2016-09-08 12:08

Wątroba często jest porównywana do fabryki chemicznej, w której zachodzą reakcje niezwykle ważne dla funkcjonowania organizmu. Organ ten waży około 1,5 kg i jest największym gruczołem w naszym organizmie. To jedyny narząd wewnętrzny, który w przypadku uszkodzenia potrafi sam się zregenerować.

jakie-ziola-lubi-watroba.jpg
Autor: pixabay.com Jeśli czujesz, że twoja wątroba jest przeciążona - zacznij stosować zioła - dodawaj  je do potraw i pij ziołowe herbatki wspomagające pracę wątroby.

Spis treści

  1. Zioła na wątrobę
  2. Uwaga!

Zioła na wątrobę

Zioła na wątrobę mają za zadanie wspomóc jej pracę. Jest wiele pojedynczych ziół i mieszanek, które ułatwiają oczyszczanie wątroby. Sprawdź, które zioła warto wykorzystać dla dobra tego ważnego organu.

Babka szerokolistna, która ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dla dobra wątroby można pić napar z suszonych lub świeżych liści babki. Pokruszone lub pokrojone (jedna łyżeczka) zalewamy wrzątkiem, a gdy napar przestygnie pijemy.

Borówka brusznica zalecana jest osobom z przewlekłymi schorzeniami wątroby. Napar z łyżki liści zalewa się szklanka wrzątku i pije trzy razy dziennie. Borówka nie ma wielkich możliwości leczniczych, ale poprzez swoje działanie antybakteryjne i moczopędne pomaga wątrobie oczyścić się z toksyn.

Brzoza biała. W ziołolecznictwie wykorzystuje się liście, pąki oraz sok, ponieważ mają właściwości żółciopędne. Brzoza jest zalecana w przypadku powiększenia wątroby, do którego może dojść po nadużyciu alkoholu oraz w zapalnych chorobach przewlekłych. Kuracja polega na piciu 3 razy dziennie naparu z 2 łyżek liści lub pąków.

Dziurawiec pospolity to najpopularniejsze i najbardziej znane zioło, które wspomaga pracę wątroby. W chorobach tego organu zaleca się picie soku lub naparu z kwiatów i liści dziurawcć 2 razy dziennie po pół szklanki. Warto dodać, że dziurawiec likwiduje wzdęcia, które często są objawem niedomagania wątroby. Naparów z dziurawca lub tabletek zawierający ekstrakt z rośliny nie należy zażywać latem, gdy mamy zamiar opalać się, ponieważ jest to roślina fotouczulająca i na skórze po jej zażyciu mogą się pojawić brązowe przebarwienia.

Jarzębina pospolita to roślina, która wspomaga leczenie chorób pęcherzyka żółciowego. Polecana jest również przy przewlekłych chorobach wątroby np. przy wirusowych zapaleniach. Owoce jarzębiny zbiera się po pierwszych przymrozkach lub też świeże, które można zamrozić w lodówce. Dzięki temu pozbędziemy się charakterystycznej dla tego owocu goryczki. Łyżkę owoców zalewa się szklanką wrzątku. Po około 4 godzinach należy wypić pół szklanki naparu.

Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem jest rośliną wspomagającą oczyszczanie wątroby ze związków toksycznych. Usprawnia też przepływ żółci przez narząd, co pozwala na jego szybszą regenerację. Najcenniejszy jest korzeń rośliny. Napar z niego należy pić 2-3 razy dziennie.

Ostropest plamisty to roślina, która sprzyja regeneracji hepatocytów czyli komórek wątroby. Ostropest jest głównym składnikiem wielu tabletek i mieszanek ziołowych polecanych przy schorzeniach wątroby.

Lukrecja jest mało znana w naszym kraju, ale godna polecenia ponieważ zawiera związki działające przeciwwirusowo. Roślina jest też dobrym przeciwutleniaczem. W porządnie zaopatrzonych aptekach można kupić cukierki z jej domieszką.

Uwaga!

Osoby przewlekłe chore i stale przyjmujące różne leki przed rozpoczęciem ziołowej kuracji powinny poradzić się lekarza. To ważne, ponieważ zioła podobnie jak leki syntetyczne mogą wchodzić w interakcje.