Czy warto pić herbatę z mniszka lekarskiego?

Czy warto pić herbatę z mniszka lekarskiego?

Autor Zdjęcia: photos.com

Herbatka z mniszka - na co pomaga?

Mniszek lekarski to roślina, której stosowanie - w postaci naparów, herbatek, soku czy miodu - bardzo korzystnie wpływa na zdrowie. Jest tak cenna, że np. w Niemczech i w Holandii prowadzi się nawet uprawy mniszka lekarskiego. Oto, dlaczego warto pić herbatę z tej rośliny.

 

Zalety mniszka lekarskiego

Mniszek należy do roślin oczyszczających organizm i wzmacniających jego odporność – zapobiega awitaminozie i alergii, obniża poziom cholesterolu. Najwięcej substancji biologicznie aktywnych znajduje się w korzeniach. I właśnie z korzeni oraz z liści przyrządza się herbatkę. 

Korzenie mniszka działają żółciopędnie, żółciotwórczo, moczopędnie, poprawiają pracę układu pokarmowego, obniżają poziom cukru i poziom cholesterolu we krwi. Zaleca się je przy dolegliwościach wątroby, ale pod warunkiem, że drogi żółciowe są drożne, bowiem przy kamicy pęcherzyka żółciowego mogą się nasilić związane z nią dolegliwości. Dobrze jest natomiast stosować mniszek lekarski  po przebytej żółtaczce i przy marskości wątroby. 

Zarówno korzenie, jak i liście oraz łodygi mniszka wspomagają wszelkie kuracje oczyszczające organizm z toksyn i złogów oraz wzmacniają organizm – dlatego warto po nie sięgnąć przed zimą, jeszcze przed sezonem przeziębieniowo-grypowym. Z powodu działania oczyszczającego herbata z mniszka polecana jest również osobom z problemami skórnymi.
A poprzez działanie moczopędne napar z liści i korzenia mlecza pomaga pozbyć się z organizmu zbędnych płynów, dlatego stosowany jest w leczeniu nadciśnienia tętniczego.