Czy przyprawy mogą być szkodliwe? Jakich przypraw nie stosować w nadmiarze?

2016-09-07 15:36

Przyprawy poprawiają smak potraw, mają też dobroczynny wpływ na zdrowie. Jednak stosowane w nadmiarze mogą w niektórych sytuacjach zaszkodzić. Sprawdź, kiedy i dlaczego niektóre przyprawy mogą być szkodliwe.

Czy przyprawy mogą być szkodliwe? Jakich przypraw nie stosować w nadmiarze?
Autor: Shutterstock Przyprawy dodają smaku i zdrowia, ale niektóre, zwłaszcza w nadmiarze, bywają szkodliwe

Spis treści

  1. Bazylia
  2. Chili
  3. Cukier
  4. Cynamon
  5. Gałka muszkatołowa
  6. Glutaminian sodu
  7. Kminek
  8. Liście laurowe
  9. Mieszanki warzywne
  10. Musztarda
  11. Ocet
  12. Pieprz
  13. Sól

Bazylia

Czy w postaci świeżych liści, czy też suszonych źle wpływa na wątrobę. Osoby z delikatną wątrobą powinny unikać tej przyprawy. Jednak w małych ilościach jest nieszkodliwa.

Chili

Amerykańscy naukowcy stwierdzili, że częste używanie tej przyprawy sprzyja nowotworom skóry. Kapsaicyna zawarta w chili może powodować stan zapalny i pobudzać podziały komórkowe skóry, przez co mogą nastąpić zmiany rakowe. Wszystkie ostre przyprawy niekiedy podrażniają błony śluzowe przewodu pokarmowego.

Cukier

„Wzbogaca” organizm w niepotrzebną energię zamienianą później w tłuszcz. Cukier tuczy, przez niego tracimy witaminę B1. Odpowiedzialny jest za cukrzycę, arteriosklerozę, osłabienie odporności organizmu i próchnicę.

Cynamon

Nadmierne stosowanie cynamonu może uszkadzać wątrobę i nerki. Chodzi o zawartą w nim kumarynę. Najwięcej tej substancji znajduje się w chińskim cynamonie kasja (Cinnamomum cassia), a najmniej w cynamonie z Cejlonu (Cinnamomum verum).

Gałka muszkatołowa

Olejek ze świeżej gałki spożyty w nadmiarze może mieć działanie odurzające, a wręcz narkotyczne.

Glutaminian sodu

Uważa się, że nadmierne jego spożycie prowadzi do choroby określanej jako syndrom chińskiej restauracji. Osoby, które jedzą glutaminian w dużych dawkach, miewają bóle i zawroty głowy, duszności, palpitacje serca, nudności. Glutaminian może szkodzić również astmatykom.

Kminek

Gdy zjemy go zbyt dużo, wątroba może zastrajkować. Amerykańscy naukowcy ostrzegają, że kminek może również zaburzać działanie chemioterapii u chorych na raka.

Liście laurowe

Najgorzej znosi je wątroba. Po zjedzeniu potraw nazbyt obficie przyprawionych liściem laurowym może zaboleć, szczególnie jeśli liściom towarzyszy dużo ziela angielskiego.

Mieszanki warzywne

Najczęściej jest w nich do 10 procent warzyw - reszta to głównie sól i chemiczne ulepszacze. Dotyczy to tak samo mieszanek sypkich, kostek, jak i tych w płynie. Mogą źle wpływać na układ krążenia i serce.

Musztarda

Jeśli ktoś ma wrażliwą wątrobę, musi bardzo uważać. Na musztardę może też źle reagować skóra. Podobnie ostrożnie należy postępować z gorczycą, z której produkuje się musztardę.

Ocet

Niewskazany przy wrzodach układu pokarmowego. Nie najlepiej wpływa na czerwone krwinki i nerki. Szczególnie niewskazany dla kobiet w ciąży.

Pieprz

Pieprz w nadmiarze może szkodzić wątrobie oraz podrażniać przewód pokarmowy. Jego spożywanie nie jest polecane osobom cierpiącym na choroby nerek.

Sól

Zbyt częste jej stosowanie naraża przede wszystkim na nadciśnienie tętnicze. Może też skutkować udarami i atakami serca.