Jak zrobić leczo na zimę? Leczo z cukinii w słoikach - przepis

2023-07-14
Jak zrobić leczo na zimę? Leczo z cukinii w słoikach - przepis
Autor: Shutterstock Leczo w słoikach pozwala cieszyć się letnim smakiem warzyw także zimą
średni
40 min
4

Dieta bezglutenowa

Dieta wegańska

Dieta wegetariańska

Dieta niskokaloryczna

Leczo to bardzo łatwe i szybkie danie. Doskonale smakuje późnym latem i jesienią, gdy sezon na warzywa w pełni. Dzięki pasteryzacji możemy zajadać się leczo z cukinii, papryki i pomidorów również zimą. Sprawdź, jak zrobić leczo na zimę w słoikach - podajemy sprawdzony przepis.

Węgrzy oburzyliby się na nazywanie leczem dania z dodatkiem cukinii. Jednak w Polsce od lat przyjęło się dodawanie do potrawy leczopodobnej cukinii - tańszej i doskonale pasującej do duszenia z papryką i pomidorami.  Ja także uwielbiam to danie, choć nie nazywam go leczo. Niemniej ta potrawa to doskonały dodatek do ziemniaków z wody lub ryżu, świetnie uzupełnia też dania mięsne. Ja lubię też to danie na zimno, jako dodatek do kanapek lub rodzaj sałątki. Próbowaliście tak kiedyś je jeść?

SKŁADNIKI

PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU

  • Paprykę kroimy w kostkę. Pomidory obieramy ze skóry, dzielimy na ósemki. Sok puszczony w trakcie krojenia zlewamy do miseczki.
  • Cukinię obieramy ze skórki, kroimy w kostkę. Do dużego rondla wlewamy 2-3 łyżki oleju. Wrzucamy pokrojoną paprykę. Gotujemy 2 minuty, mieszając, podlewamy sokiem z pomidorów i dalej gotujemy na małym ogniu przez 5 minut.
  • Dodajemy cukinię i mieszając co jakiś czas, dusimy warzywa, aż cukinia zacznie robić się szklista.
  • Dodajemy pomidory i na małym ogniu gotujemy tak długo, aż leczo zacznie gęstnieć, a sos straci przeźroczystość (ok. 15 minut). Leczo doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
  • Gorące przekładamy do słoików. Niezbyt mocno zakręcamy i pasteryzujemy pod przykryciem około 15 minut.
  • Dokręcamy słoiki i pozostawiamy do wystygnięcia w wodzie. W zimie wystarczy podsmażyć na tłuszczu cebulę z kiełbasą lub wędzonką, dodać leczo ze słoika, zagotować i jeść ze smakiem!
Papryka, czyli pieprzowiec roczny – właściwości, wartości odżywcze lBeszamell