Domowe wędzenie twarogu: sprawdzony przepis na wędzony biały ser [GALERIA ZDJĘĆ]

2020-05-26 7:28

Twaróg jest produktem gotowym do spożycia, ale można mu nadać jeszcze jeden ciekawy smak, i to w dość prosty domowy sposób.

Wędzenie 3_a.jpg
Autor: Gieno Mientkiewicz Zapalamy siano, bezpośrednio zapałką, zapalniczką lub kawałkiem płonącego papieru. 

Najlepiej jest wybrać tłusty twaróg, bo tłuszcz świetnie chłonie i więzi smak i zapach. Lepiej też aby był w miarę suchy, ale nie należy się obawiać wędzenia każdego twarogu.

Potrzebny jest garnek z pokrywką i dostatecznie dopasowana salaterka aby weszła do tego garnka. Salaterka powinna być z materiału nietopliwego - szklana, metalowa, ceramiczna.

Koniecznym składnikiem wędzenia jest siano, które można bez trudu nabyć w sklepie zoologicznym.

Instrukcja wędzenia twarogu w 3 krokach

Siano bez dopływu powietrza gaśnie, ale pozostaje bardzo dużo dymu, który wchłania się w twaróg. Nie ma obaw o temperaturę, bo praktycznie jej nie ma. Dla spokoju można garnek postawić na podkładce.

Po godzinie podnosimy pokrywkę i sprawdzamy stan uwędzenia. Jeśli nie spełnia naszego oczekiwania można ponownie podpalić siano, nawet nieco go dokładając.

Teraz można delektować się wędzonym twarogiem.

Wędzony twaróg można podać z miodem i orzechami, z pomidorami i rukolą lub zrobić z niego najpyszniejsze na całym świecie kluski leniwe. 

Wypróbuj koniecznie przepis na: Pierogi leniwe na wędzonym twarogu - oryginalne i pyszne

Poradnik, jak uwędzić twaróg przygotował i sprawdził: Gieno Mientkiewicz 

Gieno Mientkiewicz, kucharz z wykształcenia, smakosz z wyboru. Serowy ekspert. W swojej karierze przez wiele lat był menadżerem Roberta Makłowicza, prowadził różne audycje kulinarne w kilku rozgłośniach radiowych, a w kanale Kuchnia+ stworzył program "Przez dziurkę od sera". Współtworzył liczne serowe festiwale. Prowadził własną Akademię Kulinarną „Smolna 8 Food”. Publikował w magazynach piszących o jedzeniu i kulturze stołu: Kuchnia, Wino, Ferment, Gospodyni. Pisywał recenzje do Aktyvista, G. Wyborczej, Kuriera Targowego i wielu innych. Kucharz wszechstronny. Wyznawca ruchu Slow Food, praktykujący.  Autor określenia – „sery zagrodowe”, które sam zdefiniował i ustawicznie promuje. Doradca serowy topowych kucharzy. Zakochany w twarogach.