S’mores - przysmak amerykańskich skautów. Czym jest? Jak się go robi?

2016-09-14 12:54

Polscy harcerze zajadają się na letnich obozach kiełbaskami z ogniska i gotowaną w wielkim garze zupą grochową, a co jedzą skauci w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie? Oto s'mores, tradycyjny przysmak przygotowywany przy ognisku, obecnie popularny już nie tylko na obozach przetrwania.

smores-co-to-za-potrawa.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Nazwa s’mores, to skrót od angielskiego „something more”, co znaczy „coś jeszcze”.

Spis treści

  1. Skąd pochodzą s'mores?
  2. Jak je przygotować?
  3. National S'mores Day

Skąd pochodzą s'mores?

Nazwa s’mores, to skrót od angielskiego „something more”, co znaczy „coś jeszcze”. Historia przekąski sięga początków XX wieku: w 1927 roku w poradniku o biwakowaniu dla harcerek umieszczono przepis na ten przysmak.

Jak je przygotować?

Ciasteczko s’more składa się z trzech składników: pełnoziarnistych krakersów (w Stanach zwanych „graham crackers”; w Polsce takie krakersy zastąpią na przykład pełnoziarniste ciasteczka Digestive), kostki czekolady (tradycyjnie amerykańskiej Hershey, ale dobra będzie każda inna dostępna w polskich sklepach) i pianki marshmallow. Te ostatnie nadziewa się na patyki i przypieka na ognisku, aż staną się ciepłe i zaczną się roztapiać, taką półpłynną masę należy położyć na krakersa i kostkę czekolady, a następnie przykryć drugim ciastkiem. Po chwili czekolada również zacznie się roztapiać, a całość stanie się słodką „kanapką”.

National S'mores Day

Jeśli s’mores staną się twoim ulubionym smakołykiem, pamiętaj, że w Stanach co roku 10 sierpnia organizuje się National S’more Day, czyli doroczne święto s’more’ów.