Żółcień pomarańczowa - co to jest? W jakich produktach się znajduje?

2016-09-14 13:21

W dzisiejszych czasach produkt nie tylko musi smakować, ale i wyglądać - im bardziej kolorowy i przyciągający uwagę, tym lepiej. Niestety, żółcień pomarańczowa spełnia wszystkie wymagania współczesnego rynku. Powszechnie wiadomo, że jest szkodliwa, dlatego jej używanie zostało zakazane w wielu krajach, niestety jednak nie w Polsce.

zolcien-pomaranczowa-co-to-jest-w-jakich-produktach-sie-znajduje.png
Autor: pixabay.com Żółcień pomarańczowa służy do barwienia żywności.

Spis treści

  1. E-110 czym jest?
  2. Żółcień pomarańczowa - unikajmy jeśli możemy!
  3. Skutki nadużywania żółcieni pomarańczowej

E-110 czym jest?

Żółcień pomarańczowa jest organicznym związkiem chemicznym, syntetycznym barwinkiem azowym stosowanym do barwienia między innymi żywności. Na etykietach produktów, w których się znajduje, częściej znajdziemy ją jednak pod tajemniczo brzmiącą nazwą E-110. Wiadomo powszechnie, że wszystko co posiada chemiczny przedrostek E może być szkodliwe dla naszego zdrowia.

Żółcień pomarańczowa - unikajmy jeśli możemy!

Żółcień pomarańczową FCF możemy przede wszystkim znaleźć w przeróżnych wyrobach o konsystencji proszku. Wymieniać można by długo - ciasta w proszku, napoje w proszku, kisiele, budynie czy lody. Dodatkowo barwnik E-110 często gości w kaszach czy płatkach zbożowych. Znajdziemy go również w licznych konserwach oraz chipsach. Zagrożenia z jego strony możemy również spodziewać się konsumując likiery owocowe, napoje bezalkoholowe czy marcepan. Często pojawia się on również w składzie kosmetyków i płukanek do włosów.

Skutki nadużywania żółcieni pomarańczowej

Skutki jego działania mogą okazać się opłakane dla naszego zdrowia. Zółcień pomarańczowa może powodować nasilenie się objawów astmy oraz alergii (wysypki, pokrzywka, duszności). Po przeprowadzeniu testów na zwierzętach wykazano, że w dużej ilości może powodować nawet raka nerek. Niektóre z organizacji zdrowotnych barwnik E-110 wpisały na listę tych substancji kancerogennych. Jego szkodliwość skłoniła wiele państw do wycofania go z obrotu - jest tak między innymi w Norwegii oraz Finlandii.