Zielona herbata – jak wykorzystać ją dla zdrowia?

2016-08-08 11:54

Zielona herbata ma coraz więcej zagorzałych wielbicieli, którzy ze względu na jej walory zdrowotne nie wyobrażają sobie picia innego napoju. Sprawdź, jak można wykorzystać ją dla zdrowia.

Zielona herbata – jak ją wykorzystać dla zdrowia
Autor: pixabay.com Zielona herbata usprawnia pracę mózgu.

Spis treści

  1. Zielona herbata - działanie antyrakowe
  2. Zielona herbata - profilaktyka chorób układu krążenia
  3. Zielona herbata - działanie przeciwpróchnicze
  4. Zielona herbata - usprawnia pracę mózgu

Zielona herbata - działanie antyrakowe

Zdaniem Japończyków regularne picie zielonej herbaty wspomaga leczenie ponad 60 różnych schorzeń. Międzynarodowe badania wykazały m.in. jej antynowotworowe działanie. To zasługa m.in. bardzo silnych przeciwutleniaczy, które chronią DNA przed działaniem substancji kancerogennych i zmianami mogącymi prowadzić do rozwoju nowotworów. Dobrze udokumentowane jest zwłaszcza ich ochronne działanie przed rakiem skóry, wywoływanym głównie przez promieniowanie UV. Stwierdzono, że regularne picie zielonej herbaty wyraźnie zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania, a nawet zapobiega poparzeniom słonecznym.

Zielona herbata - profilaktyka chorób układu krążenia

Zielona herbata jest też nieoceniona w profilaktyce chorób układu krążenia. Przeciwdziała odkładaniu się złogów na ścianach naczyń krwionośnych i zwiększa się przepuszczalność. Hamuje wchłanianie się cholesterolu do krwiobiegu, zmniejsza lepkość płytek krwi, zapobiegając tworzeniu się skrzepów. W rezultacie - zapobiega nadciśnieniu, obniża ryzyko zawału serca, choroby wieńcowej, udaru mózgu.

Zielona herbata - działanie przeciwpróchnicze

Picie zielonej herbaty neutralizuje bakterie bytujące w ustach, które mogłyby przyczynić się do zapalenia dziąseł i rozwoju paradontozy. Jednocześnie przeciwdziała powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Co więcej – zielona herbata ma również właściwości przeciwpróchnicze. To zasługa antybakteryjnego działania polifenoli oraz wysokiej zawartości fluoru. Warto więc herbaciany napar nie tylko pić, ale i stosować do płukania ust.

Zielona herbata - usprawnia pracę mózgu

Warto też wspomagać się nią podczas nauki, ponieważ usprawnia pracę mózgu – poprawia koncentrację i ułatwia zapamiętywanie. Doświadczenia wykazały, że zielona herbata na tyle pobudza umysł, że podczas różnego rodzaju testów popełniamy znacząco mniej błędów, nawet do 25 proc.