Wiesiołek – jak wykorzystać go dla zdrowia?

2016-08-08 12:13

Olej wyciskany z nasion wiesiołka zawiera duże ilości niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych, od których obecności w naszym organizmie zależy prawidłowy przebieg wielu życiowych procesów. Sprawdź, na co pomaga olej z wiesiołka?

Wiesiołek – jak go wykorzystać dla zdrowia?
Autor: thinkstockphotos.com Kwiaty wiesiołka.

Spis treści

  1. Olej z wiesiołka - właściwości
  2. Olej z wiesiołka - wspomaga trawienie
  3. Olej z wiesiołka - wspomaga płodność
  4. Olej z wiesiołka - łagodzi przebieg menopauzy
  5. Olej z wiesiołka - wspomaga walkę z rakiem piersi

Olej z wiesiołka - właściwości

Olej z wiesiołka, a dokładniej kwasy NNKT, obniża poziom złego cholesterolu, zapobiega jego utlenianiu i odkładaniu się w postaci złogów w ściankach naczyń krwionośnych. Jednocześnie normalizuje poziom cholesterolu dobrego, który usuwa nadmiar komórek tłuszczowych z żył i tętnic. Działa też antyagregacyjnie na płytki krwi - poprawia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i obniża ciśnienie. W ten sposób zmniejsza ryzyko miażdżycy, wystąpienia choroby wieńcowej, zawału serca i udaru mózgu.

Kwasy tłuszczowe obecne w oleju z wiesiołka działają leczniczo w chorobach stawów, w przypadku złamań i uszkodzeń więzadeł – łagodzą bóle reumatyczne, pobudzają regenerację tkanki chrzęstnej i łącznej. Przyśpieszają też gojenie się ran i przeciwdziałają zapaleniu stawów.

>>> Wiesiołek – roślina lecznicza i ozdobna. Uprawa i właściwości lecznicze wiesiołka

Olej z wiesiołka - wspomaga trawienie

Wiesiołek wspomaga trawienie, a także zapobiega magazynowaniu się tłuszczów. Uaktywnia bowiem funkcje brunatnej tkanki tłuszczowej, której zadaniem jest spalanie zbędnego tłuszczu i przetwarzanie go na ciepło. Ponieważ kobiety mają więcej brunatnej tkanki tłuszczowej niż mężczyźni, olej z wiesiołka może być dla nich doskonałym wsparciem w walce z nadwagą.

Olej z wiesiołka - wspomaga płodność

Olej z wiesiołka jest wskazany dla par starających się o potomstwo, ponieważ ułatwia zapłodnienie. Dowiedziono, że pobudza on wydzielanie płodnego śluzu (tuż przed i po owulacji), poprawia jego jakość oraz ukrwienie śluzówki macicy. Niektóre badania wskazują, że wiesiołek może też poprawiać męską potencję.

Olej z wiesiołka - łagodzi przebieg menopauzy

Kwasy tłuszczowe i magnez to duet zawarty w oleju z wiesiołka, dzięki któremu dolegliwości przedmiesiączkowe i towarzyszące menopauzie przebiegają znacznie łagodniej. Dowiedziono, że wysoki poziom tych substancji korzystnie wpływa na gospodarkę hormonalną kobiecego organizmu i w rezultacie poprawia samopoczucie, niweluje drażliwość i wahania nastroju, łagodzi bóle miesiączkowe, zmniejsza bóle piersi i uderzenia gorąca.

Olej z wiesiołka - wspomaga walkę z rakiem piersi

Badania naukowców amerykańskich dowodzą, że olej z wiesiołka może być pomocny w walce z rakiem piersi – zwalcza komórki rakotwórcze i ogranicza ich zdolność do rozmnażania się. W dodatku w połączeniu z lekami standardowo stosowanymi w leczeniu nowotworów piersi prowadzi do szybszego samounicestwienia komórek rakotwórczych i wzmocnienia zdrowych komórek organizmu, co ułatwia walkę z chorobą.