Syrop z cebuli - naturalny lek na przeziębienie

Syrop z cebuli - naturalny lek na przeziębienie

Autor Zdjęcia: pixabay.com

Cebula to wciąż niedoceniane warzywo. Poprawia nie tylko smak przyrządzanych potraw, ale również wpływa korzystnie zdrowie.

Syrop z cebuli może nie brzmi tak apetycznie jak malinowy lub truskawkowy, jest za to bardzo zdrowy i pomaga w przeziębieniu. Leczy ból gardła i kaszel oraz udrażnia drogi oddechowe. Ten naturalny lek jest też bardzo prosty w przygotowaniu. Sprawdź, jak zrobić syrop z cebuli.

Cebula - właściwości zdrowotne

Nie każdy jest amatorem cebuli, podobnie zresztą jak i czosnku, choć mają one również swoich miłośników. Oprócz charakterystycznego, ostrego smaku i zapachu cebula ma właściwości lecznicze. Jest bogata w witaminy z grupy B i C, a także zawiera magnez, fosfor, żelazo i potas. Syrop z cebuli to wspaniałe i naturalne antidotum na przeziębienie i gorączkę. Jest poza tym bardzo bezpieczny i można go podawać bez obawy dzieciom.

Syrop z cebuli

Aby przygotować syrop z cebuli, potrzebujesz naprawdę niewiele. Wystarczy jedna cebula i cukier. Cebulę należy bardzo drobno posiekać, a następnie układać warstwami w słoiku. Każdą warstwę trzeba posypać płasko cukrem. Dzięki temu cebula puści sok. Całość należy przykryć i odstawić na kilka godzin. Po około 3-4 godzinach należy przelać syrop cebulowy przez gazę lub sitko.

Specyfik można zażywać 3-4 razy dziennie po jednej łyżce. Pamiętaj jednak, że syrop z cebuli ze względu na swoje właściwości nie powinien stać zbyt długo i po 2-3 dniach warto przygotować świeżą porcję. Aby nie tracił swoich właściwości, warto jest trzymać go pod przykryciem.