Przejedzenie - zioła i napary, które przyniosą ci ulgę

2021-01-02 8:20

Co roku obiecujesz sobie, że oprzesz się pokusie i pohamujesz swój apetyt przy świątecznym stole. Zazwyczaj na obiecankach się kończy i po kilkudniowym ucztowaniu masz uczucie ciężkości w żołądku, pojawiają się nudności i boli cię głowa? Podpowiadamy, jak szybko złagodzić skutki kulinarnej rozpusty. Podajemy kilka sprawdzonych sposobów, jak pomóc zmęczonemu żołądkowi.

Przejedzenie - zioła i napary, które przyniosą ci ulgę.
Autor: Shutterstock Ziołowe napary - skuteczny sposób na złagodzenie skutków przejedzenia.

Spis treści

  1. Co jeść, gdy doskwiera ciężkość w żołądku?
  2. Napoje niwelujące ciężkość w żołądku
  3. Co na zgagę z przejedzenia?
  4. Wzdęcia
  5. Bóle z prawej strony nadbrzusza
  6. Problemy gastryczne

Co jeść, gdy doskwiera ciężkość w żołądku?

W takiej sytuacji najlepszym lekarstwem jest post. Jeśli dolegliwości są silne, przez pierwsze godziny pij tylko ciepłą, przegotowaną wodę, żeby oczyścić organizm z toksyn. Gdy poczujesz głód, stopniowo wprowadzaj do diety lekkostrawne produkty, np. ugotowane lub duszone jabłko, ryż, ziemniaki, marchew czy chudy drób. Przez kilka dni pij 2–4 litry niegazowanej wody mineralnej dziennie (to uspokoi przewód pokarmowy), unikaj potraw smażonych, tłustych, wzdymających warzyw, kawy i alkoholu.

Napoje niwelujące ciężkość w żołądku

Ulgę przyniosą krople żołądkowe lub kieliszek nalewki na orzechach. Warto również położyć się z termoforem lub elektryczną poduszką na brzuchu – ciepło rozluźnia mięśnie i działa uspokajająco. Nieprzyjemny ucisk w brzuchu, ból i nudności złagodzą ziołowe herbatki bez cukru, np. z rumianku czy z mięty z cynamonem lub z imbirem.

Co na zgagę z przejedzenia?

Tradycyjnym sposobem na zgagę jest wypicie roztworu sody oczyszczonej (łyżeczka na szklankę ciepłej wody), który zobojętni kwas solny. Możesz wypić szklankę odwaru z siemienia lnianego lub zjeść kilka migdałów – mają odczyn zasadowy, wiec neutralizują kwas solny w żołądku. Podrażnienie przełyku złagodzi sok z aloesu. Załóż wygodne, luźne ubranie – ucisk na żołądek nasila zgagę. Lepiej się nie kładź – to sprzyja cofaniu się treści pokarmowej do przełyku. Odbijanie i pieczenie złagodzą preparaty zobojętniające kwas żołądkowy, które zawierają związki aluminium.

Wzdęcia

Za pomocą wzdęć zmęczone drogi żółciowe wołają o pomoc. Ulgę przyniesie napar z ziół o działaniu żółciopędnym i rozkurczowym, np. z korzenia mniszka lekarskiego, ziela dziurawca lub mięty. Pij ciepłą wodę z cytryną lub niesłodzonym sokiem z żurawiny. Połóż się z termoforem – odpoczynek i ciepło przyniosą ulgę wątrobie.

Bóle z prawej strony nadbrzusza

Mogą one promieniować do łopatki. Innym objawem są wymioty lub gorączka. Tak daje o sobie znać kolka wątrobowa – dochodzi do niej, gdy kamień zablokuje odpływ żółci do dróg żółciowych, wywołując ostre zapalenie pęcherzyka. Ratuj się środkami rozkurczowymi i żółciopędnymi lub innymi preparatami o podobnym działaniu jak przy podrażnieniu wątroby. Jeśli napad kolki trwa dłużej niż 3 godziny, trzeba natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Problemy gastryczne

Pij ziołowe napary, które działają wiatropędnie i pomogą pozbyć się charakterystycznego ucisku: z kminkukopru włoskiego lub anyżku (2 łyżeczki ziół zalej szklanką wrzącej wody, parz 10–15 minut pod przykryciem, przecedź), możesz dodać łyżeczkę waleriany. Pomoże też łyżeczka zmielonego kminku popita szklanką ciepłej wody. Innym sposobem jest ciepła kąpiel połączona z masażem brzucha.