Mniszek lekarski - w jaki sposób wykorzystać mlecze dla zdrowia?

Mniszek lekarski - w jaki sposób wykorzystać mlecze dla zdrowia?

Autor Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Mniszek lekarski ma wiele właściwosci zdrowotnych.

Mniszek lekarski to wieloletnia bylina dorastająca do 50 cm wysokości, która posiada głęboko wycięte liście i kwitnie od kwietnia do sierpnia. Po przekwitnięciu z jego kwiatostanu tworzy się kulista, puchowa kula, rozsypująca się przy dmuchnięciu. Cała roślina zawiera gęsty, lepki sok mleczny. Sprawdź, jak wykorzystać mniszka dla zdrowia.

Mlecz - właściwości

Mniszek pospolity działa przeczyszczająco i moczopędnie. Łagodzi dolegliwości reumatyczne, schorzenia wątroby i woreczka żółciowego oraz zaburzenia trawienia. Obniża poziom cukru we krwi. Łagodzi objawy przeziębienia i zapalenia oskrzeli. Stosowany zewnętrznie leczy owrzodzenia i choroby skóry.

Mlecz - zbiory

Kwiatostany mleczu zbieramy po całkowitym rozwinięciu. Korzenie wykopujemy jesienią. Suszymy w przewiewnym, ocienionym miejscu.

Mlecz - zastosowanie

Odwar: 1 łyżeczkę rozdrobnionych korzeni zalewamy szklanką wody, gotujemy 5 - 10 minut. Po odcedzeniu pijemy 2 -3 razy dziennie po 1/2 szklanki przed jedzeniem.

Odwar z kwiatów: 1 łyżkę kwiatów zalewamy 2 szklankami wody, gotujemy 20 minut. Po odcedzeniu pijemy 2 razy dziennie po szklance.

Okłady: posiekane liście i kwiaty zalewamy niewielką ilością wody, zagotowujemy, ciepłą papkę nakładamy na gazę i okładamy nią chore miejsca.

Sok: świeże liście i łodygi przepuszczamy przez sokowirówkę, zażywamy 2 - 4 łyżki stołowe soku dziennie.

W kuchni: świeże liście mlecza dodajemy do sałatek. Wysuszony, sproszkowany korzeń stosować można jako substytut kawy, a z liści i kwiatów mlecza można zrobić wino.