Kuchnia mazowiecka, kurpiowska, opoczyńska. Jakimi potrawami słynie każda z nich?

2016-09-22 14:39

Kuchnia Mazowsza to skrzyżowanie typowo warszawskiej kuchni salonowej z kuchnią kurpiowską i opoczyńską. Wszystkie te regionalne kuchnie ukształtowały się na obszarze dzisiejszych województw: mazowieckiego i łódzkiego. Teraz w tych rejonach dominują fast foody, ale jest kilka miejsc, gdzie zjemy słynną zalewajkę i inne potrawy typowe dla wymienionych regionów.

Kuchnia mazowiecka, kurpiowska, opoczyńska. Jakimi potrawami słynie każda z nich?
Autor: pixabay.com Kuchnia mazowiecka.

Spis treści

  1. Czym się charakteryzuje kuchnia mazowiecka, kurpiowska, opoczyńska (woj. mazowieckie i łódzkie)?
  2. Kurpiowszczyzna

Czym się charakteryzuje kuchnia mazowiecka, kurpiowska, opoczyńska (woj. mazowieckie i łódzkie)?

W tych regionach popularne były niegdyś zupy: żur, grzybowa, rosół z kury, czy zalewajka oraz podpłomyki z mąki. Inne charakterystyczne potrawy z Mazowsza to typowy warszawski karp po żydowsku z rodzynkami i migdałami oraz flaki warszawskie, czy sójka mazowiecka (rodzaj dużego pieroga faszerowanego kapustą i kaszą jaglaną z dodatkami). Wszystkie one teraz na nowo pojawiają się w regionalnych restauracjach. Słynna pańska skórka nadal dostępna jest tylko na cmentarzach w sezonie, czyli w listopadzie i grudniu.

Kurpiowszczyzna

Na Kurpie natomiast trzeba się wybrać, aby wypić kurpiowskie piwo kozicowe, wytwarzane według XVIII-wiecznej receptury. Podobnie z zakroczymskimi przetworami z wiśni podawanymi kiedyś na całym Mazowszu do mięs. Opoczyńską bombę, czyli kluski z tartych ziemniaków z suszonymi grzybami, kiszoną kapustą i dodanym mięsem można zjeść tylko w krainie opoczyńskiej.

Robert Sowa uważa, że kuchnia mazowiecka to dzisiaj mix kuchni polskiej z różnych regionów kraju. Zatem wystarczy pokręcić się po centrum stolicy, aby zjeść mazowiecki już dziś chłodnik, nereczki cielęce i móżdżek cielęcy, dziczyznę, pasztety i kaczki pieczone, wątróbkę z gęsi, gęś polską przyrządzana na kilka sposobów oraz nóżki w galarecie, barszcz czerwony zabielany i marynowaną polędwicę w sosie pieprzowym.

Polskie dania regionalne - czy wiesz skąd pochodzi ten przysmak?

Pytanie 1 z 10
Skąd pochodzi rogal marciński?
Rogal Marciński