Zioła - jak leczyć się ziołami?

2016-08-08 16:20

Często się przeziębiasz, miewasz kłopoty z trawieniem lub łatwo się denerwujesz? Zamiast sięgać po obciążające żołądek lekarstwa, spróbuj ziół. Ich zbawienny wpływ na zdrowie doceniają zarówno lekarze, jak i zwolennicy medycyny niekonwencjonalnej. Sprawdź, jak leczyć się ziołami.

Jak leczyć się ziołami
Autor: Archiwum Zioła pomagają na wiele chorób.

Spis treści

  1. Ziołolecznictwo - zalety
  2. Ziołolecznictwo - przeziębienie
  3. Ziołolecznictwo - problemy z trawieniem
  4. Ziołolecznictwo - łagodzi stres
  5. Ziołolecznictwo - wszystko z umiarem

Ziołolecznictwo - zalety

Zioła można kupić w sklepie, aptece a nawet na bazarze. Można je stosować w postaci: naparów, odwarów, nalewek, herbatek lub soków. Nie jest tajemnicą, że wiele lekarstw powstaje na bazie roślin leczniczych. I trudno się dziwić. Nie ma potrzeby faszerować organizmu chemią, skoro działającą przeciwbólowo morfinę możemy znaleźć w maku, atropinę - w owocach wilczej jagody, a salicylinę, substancję podobną do aspiryny, w korze wierzby.

Ziołolecznictwo - przeziębienie

Na początku przeziębienia warto zastosować, działające przeciwzapalnie i bakteriobójczo, inhalacje z z rumianku lub szałwii oraz pić rozgrzewające napary z lipy, czarnego bzu i malin. Klatkę piersiową należy nacierać maścią kamforową lub majerankową, a z cebuli i miodu przygotować syrop na kaszel.

Przy infekcji naszemu organizmowi przyda się także rutyna, którą znajdziemy w liściach szczawiu, owocach berberysu i dzikiego bzu. Czosnek natomiast działa odkażająco i bakteriobójczo niczym antybiotyk.

Ziołolecznictwo - problemy z trawieniem

Zioła pomogą także przy problemach z trawieniem. Napar z mięty pieprzowej usprawnia przemianę materii, łagodzi nadmierne skurcze mięśni gładkich i zwalcza wzdęcia. Rumianek działa przeciwskurczowo i wiatropędnie, pobudza wytwarzanie żółci i pomaga pozbyć się nieżytów żołądka i jelit.

Na biegunki najlepsza jest czarna jagoda. Aby pozbyć się tego kłopotliwego problemu stosuje się zarówno owoce, jak i napar z liści. W celu pozbycia się wzdęć warto pić napar z kopru włoskiego. Przy łagodzeniu podrażnień przewodu pokarmowego i żołądka nieocenione jest siemię lniane, którego nasiona wytwarzają podobny śluz do tego, który znajduje się w przewodzie pokarmowym.

Ziołolecznictwo - łagodzi stres

Na uspokojenie skołatanych nerwów podaje się preparaty z kozłka lekarskiego (czyli popularnej waleriany), chmielu i melisy. Wszystkie uspokajają, wyciszają i ułatwiają zaśnięcie. Melisę można podawać nawet małym dzieciom.

Gdy pojawi się chandra, warto sięgnąć po poprawiający nastrój dziurawiec.

Ziołolecznictwo - wszystko z umiarem

Stosując zioła należy pamiętać, że nawet rośliny mogą zaszkodzić. Jeśli chcemy, by przysłużyły się zdrowiu, nie wolno kupować ich od ulicznych handlarzy, należy sprawdzać datę ważności (są skuteczne przez rok od daty produkcji) i przechowywać je w hermetycznych pojemnikach. W żadnym wypadku nie należy podawać ziół przeznaczonych dla dorosłych dzieciom, a o dawkowanie warto spytać lekarza lub farmaceutę.