Histamina - jak rozpoznać nietolerancję histaminy w organizmie?

2016-09-05 17:30

Najczęstsze problemy wynikające z nadużycia alkoholu to ból głowy i problemy żołądkowe. Jeśli do tego dochodzi zaczerwienienie twarzy, dekoltu i wysypka, która pojawiają się w kilka minut lub godzin po spożyciu, to może to być nietolerancja histaminy. Sprawdź, w których produktach można ją znaleźć.

Nietolerancja histaminy.
Autor: thinkstockphotos.com Histaminę można znaleźć w czerwonym winie.

Spis treści

  1. Histamina - czym jest
  2. Histamina - w czym się znajduje

Histamina - czym jest

Często po wypiciu alkoholu odczuwamy nadwrażliwość, która bywa mylona z kacem lub uczuleniem na alkohol. Objawy takie jak pokrzywki, kichanie, obrzęk czy kaszel najczęściej spowodowana są jednak zawartą w alkoholu histaminą, której nasz organizm nie jest w stanie rozłożyć, ze względu na niedobór lub zbyt małą aktywność fizjologiczną występującego enzymu – oksydazy diaminowej (DAO). Zazwyczaj, nawet u osób z niedoborem DAO, histamina produkowana jest powoli i może być systematycznie rozkładana. Jednak po spożyciu alkoholi wysokohistaminowych jej poziom gwałtownie wzrasta i nasz organizm nie jest w stanie poradzić sobie z jej nadmiarem. Wtedy właśnie występują niepożądane objawy.

Histamina - w czym się znajduje

W różnych napojach wysokoprocentowych zawartość histaminy jest różna i waha się od 15 do aż 13 000 mg/l. Rekordowo dużo ma jej czerwone wino (od 60 do 13 000 mg/l), wina deserowe zawierają do 400 ml/g, a białe stosunkowo najmniej (od 3 do 120 ml/l). Osoby, u których stwierdzono nietolerancję histaminy, szczególnie powinny wystrzegać się szampana i win musujących, bo zawierają nawet do 670 mg/l. Jeżeli więc dolegliwości pojawiają się do kilku godzin lub nawet następnego dnia po wypiciu wina czy piwa (szczególnie jasnego, pszenicznego) powinna zapalić nam się czerwona lampka – z dużym prawdopodobieństwem dotyczy nas nietolerancja histaminy.

Warto pamiętać, że dolegliwość ta nie jest alergią. Różnica pomiędzy nimi pojawia się chociażby przy występowaniu objawów, których nasilenie jest zależne od spożytej dawki np. alkoholu.