Fiołek trójbarwny – jak wykorzystać go dla zdrowia?

Fiołek trójbarwny – jak wykorzystać go dla zdrowia?

Autor Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Napar z bratków pomaga na kłopoty z cerą trądzikową.

Fiołek trójbarwny, czyli popularny bratek, pięknie wygląda w ogródku i doskonale sprawdza się w domowej apteczce, bo ma cenne właściwości lecznicze. Sprawdź, na co pomagają bratki?

Bratki - składniki potraw i perfum

Kwiaty fiołka są używane do aromatyzowania win i likierów, są częstym składnikiem perfum. Młode liście i pączki kwiatowe dodaje się do sałatek i wykwintnych zup. Ale zarówno kwiaty, jak i liście fiołka doskonale sprawdzają się w leczeniu różnych dolegliwości.

Bratki - walka z trądzikiem

Bratki można wykorzystać do walki z trądzikiem. Picie naparu z jego kwiatów, liści i łodyżek działa odtruwająco - poprawia przemianę materii i oczyszcza organizm z toksyn, co często przejawia się najpierw nasileniem wyprysków, ale po 1-2 tygodniach ich zanikiem. Napar, dzięki zawartości przeciwzapalnych flawonoidów i odkażających salicylanów, pomaga również gdy jest stosowany do przemywania skóry albo przygotowania oczyszczającej parówki.

Dzięki właściwościom przeciwzapalnym, napar z fiołków jest polecany przy różnych problemach skórnych, nie tylko trądziku, ale też innych, wynikających z zaburzeń metabolizmu – wysypkach, łojotoku, egzemie, liszaju. Można go używać do przemywania, okładów, kąpieli. Doskonale sprawdza się również jako środek do płukania podrażnionego gardła.

Bratki - oczyszczają oskrzela

Pomoże też oczyścić oskrzela. To zasługa sporej ilości saponin, które zwiększają wydzielanie śluzu i wzmagają odruch wykrztuśny. Dzięki temu picie naparu z bratka może być bardzo pomocne w leczeniu nieżytów górnych dróg oddechowych, spowodowanych przeziębieniem, zapaleniem oskrzeli czy np. paleniem papierosów.

Bratki - oczyszczają drogi moczowe

Fiołek ma też silne właściwości moczopędne i oczyszcza drogi moczowe z toksyn, co w połączeniu z działaniem przeciwzapalnym czyni z niego bardzo skuteczny środek w razie problemów z wydalaniem moczu. Picie naparu z fiołków poleca się przy zapaleniu pęcherza, zaburzeniach w pracy nerek, kamicy nerkowej.

Bratki - napar

Napar z bratków i jednocześnie ciepły kompres z odwaru z tej rośliny, przyłożony na obolałe mięśnie lub stawy na pewno przyniesie ulgę. To zasługa przeciwbólowych i przeciwzapalnych substancji, w które obfituje fiołek – salicylanów i flawonoidów.