Czerwone pomarańcze z Sycylii. Co to za odmiana? Jak je wykorzystać?

2023-03-01 11:50

Sycylijskie czerwone pomarańcze są wyjątkowe. Pomarańczowa skórka skrywa soczyste, krwistoczerwone wnętrze. Nigdzie poza Sycylia nie udało się wyhodować takich pomarańczy. Krwistoczerwone pomarańcze to bogate źródło substancji odżywczych, które powinny znaleźć się w diecie każdego z nas. 

Czerwone pomarańcze z Sycylii. Co to za odmiana? Jak je wykorzystać?
Autor: Shutterstock Krwistoczerwone pomarańcze są niezwykle soczyste i bogate w substancje odżywcze

Spis treści

  1. Pochodzenie pomarańczy
  2. Dlaczego Sycylia?
  3. Smak czerwonych pomarańczy
  4. Czy czerwone pomarańcze są zdrowe?
  5. Jak wykorzystać czerwone pomarańcze?
  6. Kiedy jest sezon na czerwone pomarańcze?
  7. Jak przechowywać czerwone pomarańcze?

Pochodzenie pomarańczy

Pomarańcza pochodzi ze wschodniej Azji, a dokładnie z Chin, gdzie uprawiana była jeszcze setki lat przed naszą erą. Lubi ciepły klimat, dlatego z sukcesem zadomowiła się w wielu krajach o sprzyjających warunkach klimatycznych. Najpierw w basenie Morza Śródziemnego, a stamtąd w epoce kolonializmu dalej. Dzisiaj największymi dostawcami pomarańczy są w Europie Hiszpania i Włochy z Sycylią na czele, a na świecie Brazylia, Stany Zjednoczone (Kalifornia i Floryda) oraz afrykańskie Maroko. 

Dlaczego Sycylia?

Sycylia to miejsce, gdzie doskonała gleba i warunki klimatyczne pozwalają na uprawę wyjątkowych odmian ekologicznych - pomarańczowych z wierzchu, krwistoczerwonych w środku

Mikroklimat, który wytwarza wulkan Etna sprzyja uprawie odmiany czerwonej pomarańczy: Tarocco, Moro i Sanguinello.

Czerwone pomarańcze dojrzewają zimą i wczesną wiosną, gdy na Sycylii panuje wilgotny, lecz ciepły klimat. Dzięki temu sycylijskie pomarańcze charakteryzują się czerwonym, soczystym i słodkim w smaku miąższem. Niezwykle bogatym w witaminę C.

Smak czerwonych pomarańczy

Czerwone zabarwienie miąższu sycylijskie pomarańcze zawdzięczają różnicy temperatur powietrza między dniem a nocą, która stymuluje produkcje barwiących je na czerwono antyoksydantów – antocyjanów.  Natomiast swoją soczystość zawdzięczają żyznej glebie powulkanicznej, na której rosną oraz wilgotnemu morskiemu powietrzu, które je otacza. Naturalne, silne nasłonecznienie gwarantuje odpowiednią ilość cukrów prostych wpływających na słodki smak. Ponieważ Sycylia leży w regionie umiarkowanych opadów, smak pomarańczy jest mniej rozwodniony, bardziej wyrazisty i aromatyczny.

Próbowano „ukraść” drzewka krwistoczerwonej pomarańczy z ograniczonego terenu prowincji Katanii, Syrakuz i Etny. Niestety przesadzone w inne regiony drzewka nie dają tak czerwonych owoców. Jak do tej pory nikomu poza Sycylią nie udała się ta sztuka. 

Czy czerwone pomarańcze są zdrowe?

Czerwone pomarańcze zawierają bardzo dużo potasu, przy niskiej zawartości sodu, dzięki czemu zmniejszają ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego i udaru mózgu. Regularne picie świeżego soku z pomarańczy chroni przed tworzeniem się kamieni nerkowych.

  • Jedna czerwona pomarańcza pokrywa ponad 120% dziennego zapotrzebowania na witaminę C, dlatego pomarańcze są szczególnie polecane w okresie zimowym i na przednówku.
  • Oprócz witaminy C pomarańcza jest tez bogatym źródłem witamin A, B, B12 i P.
  • Czerwone pomarańcze są niezwykle bogate w antocyjany, silne przeciwutleniacze, którym przypisuje się działanie przeciwnowotworowe. 

Jak wykorzystać czerwone pomarańcze?

Świeże, nieprzetworzone, ekologiczne pomarańcze wykorzystuje się w całości. Można je po prostu zjeść jako owoc deserowy lub przekąska. Można z nich wycisnąć orzeźwiający sok. Wykorzystuje się również aromatyczną skórkę.

Czerwona pomarańcza to świetny składnik dań mięsnych.

Skórkę owocu od niepamiętnych czasów wykorzystuje się jako dodatek do wypieków ciast i deserów. 

Czerwona odmiana owocu szczególnie pięknie dekoruje, koloruje i pachnie, a dodatkowo swoim niepowtarzalnym smakiem uszlachetnia potrawę i nadaje jej egzotycznego, ciepłego charakteru. Można także przygotować z niej  pyszne przetwory służące nam za słodka przekąskę przez cały rok.

Ponieważ czerwone pomarańcze, ze względu na swój niespotykany, atrakcyjny rubinowy kolor doskonale zdobią dania, w związku z tym bardzo często wykorzystywane są przez szefów kuchni jako elegancki dodatek i wykończenie potraw.

Kiedy jest sezon na czerwone pomarańcze?

Czerwone pomarańcze dojrzewają w w miesiącach zimowych. Pierwsze odmiany dostępne są już na początku grudnia. Ze względu na mnogość odmian i różny czas ich dojrzewania sezon trwa do maja. 

Jak przechowywać czerwone pomarańcze?

Gruba, porowata skóra dobrze chroni wnętrze owocu. Najlepiej jednak przechowywać czerwone pomarańcze w szufladzie na dnie lodówki. 

Dlaczego warto jeść pomarańcze?