Taramasalata - przepis, jak zrobić grecką pastę z ikry i chleba?

Taramasalata - przepis, jak zrobić grecką pastę z ikry i chleba?
Autor: Shutterstock Taramasalata to pasta przygotowywana z ikry.
łatwy
15 min
4

Taramasalata, a właściwie taramosalata to po prostu pasta kawiorowa. Tradycyjnie w Grecji przygotowuje się ją z ikry dorsza lub karpia. Dzięki pysznym składnikom i dodawaniu ich w odpowiedniej kolejności pasta jest puszysta i kremowa w konsystencji, o wyrazistym, słonawym smaku, rybim aromacie i beżowym lub jasno różowym kolorze. Gotowe produkty o intensywnej różowej barwie nie są naturalne, lepiej ich unikać. Można powiedzieć,  że tarama to rodzaj tłustego kremu, który znakomicie smakuje jako dodatek do pieczywa.

Grecka tradycja przyrządzania taramy

Taramosalata to postne danie, które przygotuje się w Grecji w tzw. czysty poniedziałek, czyli pierwszy dzień Wielkiego Postu. Podaje się ją do wypiekanych specjalnie na ten dzień placków chlebowych nazywanych laganami. Tradycyjnie przygotowuje się ją z ikry dorsza lub karpia, choć coraz częściej stosuje się również kawior innych gatunków ryb. Białe pieczywo niekiedy zastępowane jest w przepisie tartą bułką lub puree ziemniaczanym.

Jak podawać taramosalatę

Tarama świetnie sprawdza się jako przystawka. Znakomicie smakuje z pieczywem lub grzankami, a także krakersami. Można podać do niej również warzywa pokrojone w słupki. Czasami dekoruje się ją oliwkami lub drobno siekaną zieleniną. Warto podać do niej pokrojoną w ósemki cytrynę, aby można było wycisnąć dodatkową porcję soku na wierzch każdej porcji.

Polecamy również: Aromatyczna pasta z bakłażana - doskonała do pieczywa, Pasta z cukinii: idealna do kanapek i zapiekanek, Pasta z soczewicy i orzechów: przepis na zdrowe smarowidło do pieczywa, Libański hummus - jak przyrządzić? Podajemy dobry przepis

SKŁADNIKI

PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU

  • Z chleba odkrój skórki, a środek namocz w wodzie i po chwili odciśnij.
  • Cebulę obierz i drobno posiekaj. Wyciśnij sok z cytryny.
  • Zmiksuj ikrę z chlebem i posiekaną cebulą na puszystą masę.
  • Dodawaj po trochu, małym strumieniem olej i sok z cytryny, cały czas miksując.
  • Taramasalata jest gotowa, gdy wszystkie składniki się połącza i powstanie jednolita pasta.
  • Przed podaniem taramasalatę warto delikatnie schłodzić.
Ryby morskie – dlaczego warto je jeść?
Anna Szubińska

Redaktorka, autorka książek "Nalewki. Natura zamknięta w butelce" (Harde 2019) i "Kuchnia afrodyzjaków" (Harde 2019). Poszukiwaczka nowych smaków i egzotycznych receptur, które lubi łączyć z lokalnymi specjałami. Eksperymentuje z daniami i z …

więcej