Durian - czym jest? Jak smakuje?

Durian - czym jest? Jak smakuje?

Autor Zdjęcia: photos.com

Duriany są wielkości owoców kokosowych. Ich zieloną skórkę pokrywają całkiem spore kolce. Miąższ tego owocu jest jasnożółty. Ma nieco mdły, słodkawy smak.

Durian to jeden z najgorzej pachnących owoców na świecie. Smakosze mówią, że jest pyszny, a przeciwnicy durianów uciekają, czując choćby z odległości kilku metrów jego specyficzny zapach.

Durian - gdzie rośnie?

Durian nazywany też zybuczkowcem pochodzi z tropikalnych obszarów Azji południowo-wschodniej. Ten rodzaj owoców liczy sobie ponad 20 gatunków. Wiele z nich jest jadalnych.

Zapach zybuczkowca

To, co wyróżnia duriana spośród innych owoców to zapach. Wiele osób porównuje go do padliny, inni mówią o zapachach przypominających smród zgniłych jaj. Zapach duriana unosi się nawet w odległości kilkuset metrów. Z tego powodu w krajach Azji zabronione jest wnoszenie duriana do hoteli i innych budynków użyteczności publicznej.

Jak wygląda durian?

Duriany są wielkości owoców kokosowych. Ich zieloną skórkę pokrywają całkiem spore kolce. Miąższ tego owocu jest jasnożółty. Ma nieco mdły, słodkawy smak.

Nie wolno mieszać durianów z alkoholem!

Ze względu na skład chemiczny owocu nie należy mieszać z kawą ani alkoholem, gdyż może być to niebezpieczne dla zdrowia. Dla jednych durian to król wśród owoców, dla innych po prostu coś, co niezbyt dobrze smakuje i bardzo brzydko pachnie.