Olej kokosowy: zastosowanie kulinarne i właściwości

2016-08-19 10:51

Olej kokosowy cieszy się w ostatnich latach ogromną popularnością. Wykorzystywany jest nie tylko w kuchni, lecz także w kosmetyce. A jakie jest zastosowanie kulinarne oleju kokosowego? Czy jest zdrowy i można go używać do smażenia? Przeczytaj nasz krótki kulinarny poradnik na temat oleju kokosowego.

Olej kokosowy: zastosowanie kulinarne i właściwości
Autor: thinkstockphotos.com Olej kokosowy ma postać stałą. Roztapia się w temperaturze powyżej 26-28 stopni

Spis treści

  1. Olej kokosowy wszechstronny w kuchni
  2. Czy olej kokosowy jest zdrowy?
  3. Olej kokosowy tłoczony na zimno czy rafinowany?

Olej kokosowy wszechstronny w kuchni

Do smażenia, gotowania i wypieków - olej kokosowy, powstający z miąższu kokosa, można wykorzystywać na wiele sposobów. Jest bardzo stabilny podczas smażenia, poza tym trudno go przypalić. Oprócz tego uznawany jest za jeden z najzdrowszych dostępnych olejów.

Czy olej kokosowy jest zdrowy?

W zasadzie można śmiało odpowiedzieć: tak, jest bardzo zdrowy. Co prawda zawiera w sobie tłuszcz nasycony (MTC), ale akurat ten w oleju kokosowym ma bardzo ciekawe właściwości. Nie odkłada się bowiem w postaci tłuszczu, tylko od razu spala, zamieniając się w energię. To zaś przyspiesza przemianę materii i pozwala walczyć z otyłością – zwłaszcza brzuszną, która pozostawiona sama sobie wywołuje np. choroby krążenia.

Olej kokosowy tłoczony na zimno czy rafinowany?

O wiele zdrowszy jest olej kokosowy tłoczony na zimno, ale mniej uniwersalny. Ma bowiem wyraźnie kokosowy zapach. Wadą oleju kokosowego tłoczonego na zimno jest dość wysoka cena, a także krótki termin przydatności do spożycia.

Olej kokosowy rafinowany jest tańszy, bardziej trwały i bezwonny. Niestety poprzez obróbkę traci sporą część wartości odżywczych. Warto się upewnić, czy nie ma w składzie dodatków chemicznych!

Zarówno olej kokosowy tłoczony na zimno, jak i rafinowany mają postać stałą i nieco przypominają smalec. Zwykle w temperaturze powyżej 26-28 stopni roztapiają się – przypominają wtedy "standardowy" olej. Nie ma też obaw, że z roztopionym olejem coś niedobrego się dzieje, ponieważ zmienia się tylko stan skupienia. A podczas letnich upałów może to być częste.