Z natury dobrane – przygotowujemy leniwe na wiejskim twarogu przyprawione Soplicą

2019-10-01 13:39

Foodpairing to metoda doskonalenia jedzenia i tworzenia niecodziennych połączeń kulinarnych, które powstają na zasadzie korespondowania smaków i aromatów. Zasady tej sztuki postanowiła wykorzystać również Soplica, której alkohole smakowe stały się obiektem eksperymentów kulinarnych. We współpracy z Szefem Kuchni – Kubą Korczakiem – stworzyła dedykowane menu, łączące 13 nalewek owocowych z potrawami.

Leniwe na wiejskim twarogu
Autor: Shutterstock

Alkohol zdecydowanie podnosi walory smakowe nawet najprostszych dań. Soczyste maliny, aksamitne morele, dojrzałe cytryny, słodki smak orzechów laskowych czy subtelny aromat orzecha włoskiego, ukryte w nalewkach smakowych, doskonale sprawdzają się jako składniki zarówno dań wytrawnych, jak i deserów. Łączenie smaków może odbywać się na zasadzie szukania podobieństw lub kontrastów. Najważniejsze jednak jest zachowanie równowagi – mówi szef kuchni Kuba Korczak.

Dedykowane menu zostało opatrzone hasłem „Z natury dobrane”, ponieważ w przepisach zostały wykorzystane naturalne składniki i szlachetne produkty najwyższej jakości, bardzo mocno wpisane w polską tradycję. Wśród pozycji w dedykowanym menu znalazły się np. kluski leniwe na wiejskim twarogu, aromatyzowane nalewką orzechową, z sosem kurkowym, z nutą imbiru, z dodatkiem kurczaka zagrodowego oraz w wersji na słodko z nalewką pigwową, z lodami z zsiadłego mleka, okruchami w palonym maśle i konfiturą różaną na bazie nalewki malinowej i truskawkowej. Powstałe dania łączą w sobie szlachetne produkty regionalne, dary natury i kunszt przygotowania w rytmie slow, ponieważ Soplica to dokładność, a nie pośpiech.

Leniwe na wiejskim twarogu aromatyzowane nalewką orzechową z sosem kurkowym

Składniki dla dwóch osób:

Leniwe:

twaróg - 150 g

jaja "0" - 1 szt

mąka pszenna uniwersalna - 50 g

mąka pszenna tortowa - 50 g

Soplica Orzech Włoski - 120 ml

Mięso:

trybowane udka kurczaka zagrodowego lub wiejskiego - 200 g

czosnek - ząbek

imbir korzeń - 50 g

sos ostrygowy dobrej jakości - 50 ml

olej do smażenia - 10 ml

kolendra świeża - 4 gałązki

Sos kurkowy:

kurki - 100 g lub więcej

śmietanka 18% - 100 ml

śmietanka 30% - 100 ml

cebula - 1 duża lub dwie małe

masło - 50 g

czosnek - duży ząbek lub dwa małe

olej do smażenia - 50 ml

sól i pieprz  do smaku.

Alkohol podgrzewamy w rondlu, doprowadzamy do delikatnego wrzenia, odparowujemy przez ok. 1 min i odstawiamy do ostudzenia.

Do miski wrzucany twaróg, jajko, mąki, dwie szczypty soli oraz wlewamy ostudzoną nalewkę. Całość wyrabiamy ręką, łyżką lub w robocie kuchennym z odpowiednią końcówką.

Na blacie rozsypujemy mąkę i rozprowadzamy równomiernie. Delikatnie rolujemy walce, które następnie należy pociąć na kawałki. Kluski wrzucamy na gotująca się, osoloną wodę i gotujemy ok. 2 min od wypłynięcia.

Wyciągamy jedną i upewniamy się czy ciasto w środku jest już ścięte. Jeśli nie spożywamy ich od razu to odcedzone wrzucamy (hartujemy) do zimnej wody, by potem móc podgrzać je ponownie.

Kurczaka  myjemy, osuszamy i oczyszczamy z kości, chrząstek oraz ścięgien. Następnie kroimy w kostkę o wielkości ok. 1 cm.

Do miski z mięsem wlewamy sos ostrygowy, dodajemy starty na drobnym oczku imbir oraz czosnek i kolendrę. Zostawiamy na pół godziny do zamarynowania się.

Mięso smażymy z dodatkiem oleju. Mieszamy od czasu do czasu, do momentu, w którym wszystkie kawałki się zetną - zmienią kolor na biały.

W rondlu podgrzewamy śmietanki i na małym ogniu gotujemy je, redukując ich objętość do ok. 50%.

Na patelni delikatnie rozgrzewamy olej i wrzucamy posiekaną w kostkę cebulę. Na średnim ogniu doprowadzamy ją do idealnego zeszklenia.

Do cebuli dodajemy dwie szczypty soli, masło oraz czosnek posiekany w bardzo cienkie plasterki. Wszystko dusimy ok. 3 min, następnie dodajemy oczyszczone i pokrojone kurki.

Całość mieszamy i dusimy przez kolejne kilka minut, doprawiamy szczyptą pieprzu. Dodajemy zredukowane śmietanki, doprowadzamy całość do wrzenia i wrzucamy mięso.

Po chwili łączymy całość z gorącymi kluskami i doprawiamy.