Projekt Body - wymień swoją wiedzę na dziecięce body

2017-07-25 14:12

Wejdź na stronę www.projektbody.pl z limitowaną kolekcją dziecięcych body, zaprojektowaną przez Beatę Sadowską, wybierz wzór i rozmiar, odpowiedz na kilka pytań dotyczących mleka mamy i … wybrane dziecięce body jest już twoje! Tak w skrócie przedstawia się mechanizm społecznej kampanii edukacyjnej prowadzonej pod nazwą Projekt Body, która wystartowała 21 lipca 2017 roku.

Projekt Body - wymień swoją wiedzę na dziecięce body
Autor: thinkstockphotos.com Projekt Body  - zdobądź wiedzę jak karmić dziecko, podziel się nią i dostań body dla malucha.

Celem kampanii Projekt Body  jest upowszechnianie wiedzy na temat znaczenia karmienia piersią i właściwości mleka matki oraz roli białka w kontekście zapobiegania chorobom cywilizacyjnym, w tym otyłości u dzieci. Kampanię wspiera Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość.

Nazwa „Projekt Body” pochodzi od najpopularniejszego elementu niemowlęcej garderoby. Dziecięce body dostępne na stronie www.projektbody.pl zaprojektowane zostały przez znaną ze swojego zdrowego stylu życia dziennikarkę, mamę dwójki dzieci - Beatę Sadowską.

W skład jej autorskiej kolekcji wchodzi 5 rodzajów body, dostępnych w trzech kolorach oraz rozmiarach od 56 do 80. Wybierając wzór i rozmiar dziecięcego body użytkowniczki strony zobaczą krótkie informacje na temat właściwości mleka mamy. Dodatkowo, rozmiar ubranka wskaże ilość białka, jaką dziecko powinno spożywać w danym wieku. Na koniec trzeba jedynie odpowiedzieć na kilka pytań. Efekt? - wybrane przez siebie dziecięce body można otrzymać zupełnie za darmo, płacąc za nie jedynie zdobytą wiedzą.

 Każdego dnia przez cały czas trwania akcji 500 szt. body z limitowanej kolekcji Beaty Sadowskiej znajdzie swoich małych właścicieli. W sumie, upragnione dziecięce body otrzyma 10 000 mam.

 Mamy jasny cel i bardzo precyzyjne przesłanie - uświadomienie mamom, że odpowiednia dieta niemowlęcia może zapobiegać chorobom cywilizacyjnym, w tym otyłości. Jest to niezwykle ważne, bo problem nadmiaru masy ciała u najmłodszych jest coraz powszechniejszy, także w Polsce. Body to lifestylowy element dziecięcej garderoby, którym interesują się zarówno kobiety w ciąży, jak i młode mamy. Podlega różnym modom, a jego zakup niewątpliwie sprawia olbrzymią przyjemność. Wykorzystując to, chcemy dotrzeć do jak największej liczby kobiet - tak swój udział w kampanii „Projekt Body” komentuje Beata Sadowska.

A skala problemu otyłości wśród dzieci w Polsce jest naprawdę duża. Eksperci mówią już o prawdziwej epidemii. 31,2% polskich ośmiolatków ma nadmierną masę ciała: 12,7% zmaga się z otyłością, a 18,5% - z nadwagą. Dane wskazują również, że częstość zarówno nadwagi jak i otyłości w Polsce systematycznie rośnie [1].

 Działania edukacyjne będą prowadzone nie tylko na stronie kampanii - www.projektbody.pl, ale również na portalu www.zdroweodkolyski.pl, zawierającym artykuły ekspertów Polskiego Towarzystwa Dietetyki (PTD). Na platformie, której partnerem jest Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość, opublikowanych zostało 27 artykułów dotyczących zagadnień najistotniejszych z punktu widzenia przyszłego zdrowia dziecka. Znalazły się tam, ujęte w bardzo przystępny sposób, zagadnienia dotyczące m.in. wpływu diety na płodność, właściwych nawyków żywieniowych w okresie ciąży, niezwykłych właściwości mleka matki oraz żywienia małych dzieci.

 Co za dużo, to niezdrowo

Pod względem ilościowym, białko jest drugim, po wodzie, składnikiem naszego organizmu. To kluczowy element ciała: mięśni, organów, enzymów, hormonów, krwi, skóry czy włosów. Spośród wszystkich niezbędnych składników, których dziecko potrzebuje podczas pierwszych kluczowych miesięcy swojego życia, to białko jest najważniejsze dla rozwoju mózgu. Pomaga niemowlęciu podwoić objętość mózgu przed ukończeniem 18. miesiąca życia i potroić jego wielkość przed 2. rokiem życia.

Z drugiej jednak strony, badania naukowe wskazują, że nadmierne spożycie białka we wczesnym okresie życia związane jest z nadmiernym przyrostem masy ciała, co z kolei może powodować większe ryzyko otyłości w kolejnych latach życia.

 Kobiety karmiące piersią nie muszą się obawiać nadmiernej podaży białka u swojego dziecka - ilość tego składnika w mleku kobiecym, jak również jego skład jakościowy, zmieniają się i dostosowują do potrzeb dziecka na każdym etapie jego rozwoju. Na początku życia dziecka mleko kobiece zawiera duże ilości białka, ponieważ noworodek potrzebuje go do intensywnego w tym okresie wzrostu. Z czasem, ilość białka w pokarmie kobiecym ulega zmniejszeniu, ponieważ także potrzeby niemowlęcia maleją.

Ze względu na optymalny skład, mleko matki to „złoty standard” w żywieniu niemowląt.

Nie ilość, a jakość

Ogromne korzyści, które niesie ze sobą dla matki i dziecka powodują, że eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zalecają wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 m-cy życia dziecka, a później kontynuowanie go w trakcie rozszerzania diety. Część mam z różnych przyczyn kończy jednak karmienie piersią wcześniej. W takich przypadkach niezwykle istotne jest, aby przy wyborze mleka modyfikowanego sięgać po preparaty z możliwie najmniejszą ilością białka, przy zachowaniu jego wysokiej jakości. Wynika to z faktu, iż zapotrzebowanie dziecka na ten składnik w przeliczeniu na 1 kg masy ciała wraz z wiekiem znacząco maleje. Niższa ilość białka w mleku modyfikowanym zmniejsza ryzyko otyłości i może chronić przed rozwojem zespołu metabolicznego w późniejszym wieku.

Jest to niezwykle ważne, gdyż dzieci karmione mlekiem modyfikowanym zawierającym większą ilość białka w wieku 6 lat charakteryzowały się istotnie wyższą wartością BMI oraz aż 2,4 razy większym ryzykiem otyłości. Co więcej, wysokie spożycie białka w okresie rozszerzania diety wiązało się z wyższą wartością wskaźnika BMI i wyższym odsetkiem tkanki tłuszczowej w wieku 7 lat.

Zasada „nie ilość, a jakość” ma więc zastosowanie również jeśli chodzi o białko - składa się ono z mniejszych elementów zwanych aminokwasami, z których każdy odgrywa w organizmie dziecka ściśle określoną rolę, każdego z nich organizm dziecka potrzebuje w ściśle określonych ilościach. Białko wysokiej jakości to białko, które zawiera komplet aminokwasów, w tym również te najważniejsze, określane jako niezbędne (egzogenne), a dodatkowo połączone zostały one w odpowiednich, dostosowanych do potrzeb organizmu, proporcjach. Wzorem białka najwyższej jakości, najlepiej dopasowanego do potrzeb dziecka, jest oczywiście białko mleka matki.

Programowanie otyłości u dziecka

Poza białkiem, istnieją także inne czynniki predysponujące dziecko do wystąpienia chorób cywilizacyjnych. Podejrzewa się, że nieprawidłowa masa ciała kobiety ciężarnej może negatywnie wpływać na programowanie metabolizmu i mechanizmów fizjologicznych u rozwijającego się płodu, a tym samym zwiększać u dziecka ryzyko otyłości w życiu dorosłym.

 Masa ciała przyszłej mamy ma bowiem wpływ na przyrosty masy ciała rozwijającego się dziecka. Badania pokazują, że noworodki kobiet otyłych są cięższe o ok. 300 g w porównaniu do dzieci kobiet o prawidłowej masie ciała. Dodatkowo, nowonarodzone dzieci mam z otyłością mają także wyższy odsetek tkanki tłuszczowej w organizmie. Naukowcy podkreślają, że niemowlęta z wysoką masą urodzeniową w dalszych latach życia powinny być uważnie obserwowane ze względu na zwiększone prawdopodobieństwo rozwoju zaburzeń metabolicznych, otyłości, chorób serca czy cukrzycy typu 2.

Prawidłowe żywienie kobiety oczekującej dziecka, karmiącej mamy oraz noworodka i małego dziecka warunkuje przyszłe zdrowie i jakość życia młodego człowieka. Projekt Body powstał, by dzielić się z mamami wiedzą i wspierać je w podejmowaniu najlepszych wyborów.



[1] European Childhood Obesity Surveillance (COSI), maj 2017