Lokalna kuchnia i regionalne wina - idealny duet na rozpoczęcie jesieni

2019-09-20 13:55

Winiarnia Zamojska zabrała nas na piękne Roztocze, choć cały czas byliśmy w Warszawie. 10 września w restauracji Endorfina mogliśmy poczuć jego ciepły klimat, gdzie łagodne wzgórza oraz lessowe gleby tworzą doskonałe warunki do uprawy owoców. Już od średniowiecza zakładano tam winnice.

Winiarnia Zamojska_2.jpg
Autor: Materiały prasowe Winiarni Zamojskiej

Ze szlachetnych odmian gruszek, wiśni, malin, porzeczek i jabłek powstało na Roztoczu sześć polskich win: Gruszka (półsłodkie), Lodowe (słodkie), Czerwona Porzeczka (półwytrawne), Wiśnia (półsłodkie), Czarna porzeczka (słodkie) i Rose (półsłodkie). Ich zbalansowany świeży smak, bogaty aromat, kwasowość i delikatna naturalna słodycz zainspirowały Marcina Sikorę, wieloletniego szefa kuchni i ambasadora Winiarni Zamojskiej, który podzielił się z nami przepisem na sodziaki zapiekane z konfiturą z żurawiny, prażoną cebulą, miodem gryczanym i kozim serem.

To propozycja dla osób, które lubią mniej oczywiste połączenia. Sodziaki - puszyste placki na bazie kefiru lub maślanki - znane są przede wszystkim we wschodnich regionach Polski. Do ich wytrawno-słodkiego smaku sommelier Tomasz Potrzebowski dobrał Gruszkę: lekkie, półsłodkie, orzeźwiające wino z Winiarni Zamojskiej. Jest jednocześnie pełne intensywnych, owocowych aromatów, delikatne i świeże. To idealne połączenie, po którym jeszcze bardziej nabiera się apetytu na odkrywanie Roztocza.

Food & wine pairing – przepis na roztoczański przysmak w duecie z regionalnym winem z owoców

Sodziaki są przysmakiem znanym przede wszystkim we wschodnich regionach Polski. Są to puszyste placki, których głównym składnikiem jest kefir bądź maślanka. Można je serwować na wiele sposobów – z owocami, dżemem lub cukrem pudrem. Jednak dzisiejszy przepis na ich podanie, to propozycja dla osób lubiących mniej oczywiste połączenia. Jeśli zastanawiacie się, jakie wino z owoców pasowałoby do tego dania, oto podpowiedz. Jego słodko-wytrawny smak będzie doskonale komponował się z lekkim, półsłodkim winem gruszkowym.

Sodziaki zapiekane z konfiturą z żurawiny, prażoną cebulą z miodem gryczanym i kozim serem

Składniki na ciasto:

250 ml kefiru

300 g mąki

1 łyżeczka cukru 

szczypta soli

1 łyżeczka sody oczyszczonej

1 jajko

olej rzepakowy lub masło klarowane do smażenia

Składniki do prażonej cebuli:

2 cebule pokrojone w piórka

3 łyżki miodu gryczanego

1 łyżka octu jabłkowego

Dodatkowe składniki dania:

konfitura z żurawiny

200 g koziego sera

Mąkę przesiać przez sito. Dodać pozostałe składniki ciasta i dokładnie wymieszać. Ciasto powinno mieć konsystencje podobną jak na racuchy.

Z gotowego ciasta smażyć placki i odsączać gotowe na ręczniku papierowym.

Na patelni rozgrzać miód, wrzucić cebulę, dodać ocet jabłkowy i odrobinę wody. Cebula powinna być na wpół miękka.

Na każdego wcześniej usmażonego placuszka położyć odrobinę cebuli oraz plaster koziego sera.

Tak przygotowane sodziaki rozłożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.

Rozgrzać piekarnik do 160°C. Zapiekać do momentu, aż ser się rozpuści i delikatnie zarumieni.

Po wyjęciu z piekarnika na ser położyć po łyżeczce konfitury z żurawiny.

Podawać z Gruszką z Winiarni Zamojskiej. Smacznego!