Jakich produktów nie wolno przechowywać w lodówce?

2018-02-27 16:24

Nie wszystkim produktom spożywczym służy przechowywanie w lodówce. Panująca tam niska temperatura niektórym z nich może wręcz szkodzić. Warto wiedzieć, czego do lodówki wkładać nie należy. Polecamy także: Jakie zrobić zapasy? Jak przygotować się na awarię prądu? 

Jakich produktów nie wolno przechowywać w lodówce?
Autor: pixabay.com Sprawdź, czego nie należy przechowywać w lodówce

Spis treści

  1. Niektóre warzywa
  2. Oleje roślinne
  3. Pieczywo 
  4. Miód

Niektóre warzywa

Zimno lodówki paradoksalnie przyspiesza psucie się pomidorów, ogórków i papryki - po wyjęciu z lodówki na skórce tych warzyw zobaczymy plamy. Optymalna dla pomidorów jest temperatura taka jak w piwnicy, czyli 10-13 stopni, a dla ogórków - nie niższa niż 7 stopni. Oba te warzywa można przechowywać w 20 stopniach, zwłaszcza krótko (2-3 dni). Wszystkie warzywa korzeniowe, ziemniaki i owoce o większej trwałości (np. jabłka) można na kilka dni schować do szafki. Ziemniaki dobrze się przechowują w temperaturze piwnicznej, czyli 10 stopni - w lodówce skrobia zacznie się rozkładać do cukrów prostych i ziemniaki staną się słodkie.

Oleje roślinne

Oleje roślinne nie stanowią atrakcji dla drobnoustrojów, bo nie zawierają wody. Oleje rafinowane są produkowane z dodatkiem substancji zabezpieczających przed utlenianiem - można je trzymać nawet rok bez lodówki, najlepiej w ciemnym miejscu. Przykładowo, olej rzepakowy należy przechowywać w temperaturze pokojowej. Wyjątkiem jest olej lniany, który powinno przechowywać się w lodówce. Oleje tłoczone na zimno (np. oliwa z oliwek) warto przechowywać w chłodnym miejscu, ale nie w lodówce - zbyt niska temperatura sprawia, że z oliwy wytrąca się osad, co obniża jej walory odżywcze.

Pieczywo 

Chleb najszybciej czerstwieje w temperaturze bliskiej zera, dlatego nie przechowuje się go w lodówce. Najlepszym miejscem do przechowywania pieczywa jest drewniany lub plastikowy chlebak zapewniający dostęp tlenu. Można też korzystać z toreb papierowych.

Miód

Przechowuje się go w ciemnym, suchym pomieszczeniu, w szczelnie zamkniętych pojemnikach - najlepiej szklanych lub kamionkowych. Miód można wprawdzie trzymać w lodówce, ponieważ jego wartościowe składniki nie ulegają degradacji w chłodzie, jednak idealna dla miodu jest temperatura 10–14 stopni. Nie zaleca się trzymania w lodówce tzw. miodu kremowanego (o konsystencji masła), bo stwardnieje tak, że nie da się go użyć.