Jak przechowywać chleb, jak przedłużyć świeżość pieczywa? [WIDEO]

Jak przechowywać chleb, jak przedłużyć świeżość pieczywa? [WIDEO]

Autor Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Większość z nas lubi świeże pieczywo, dlatego warto nauczyć się przechowywać je tak, by jak najdłużej pozostawało smaczne

Wiesz o tym, że pieczywo mieszane (żytnio-pszenne) i ciemne pleśnieje dużo szybciej, jeśli jest przechowywane razem, w jednym chlebaku albo worku? Dlatego zawsze warto je trzymać oddzielnie. By poznać pozostałe zasady przechowywania pieczywa, przeczytaj nasz poradnik.

Przeczytaj także: Bezpieczne przechowywanie żywności: domowe pakowanie próżniowe

Zobacz krótką ściągę, jak przechowywać chleb, aby przedłużyć jego trwałość

Porady, jak przechowywać pieczywo

  • Pieczywo nie powinno być przechowywane w plastikowych torebkach. Najlepiej trzymać chleb w lnianym worku albo zawijać go w czystą ścierkę do wycierania naczyń, a wówczas nie będzie pleśnieć.

  • Aby zapobiec tworzeniu się pleśni w pojemniku na pieczywo (chlebaku), trzeba raz na tydzień (ewentualnie co dwa tygodnie) umyć go w wodzie z dodatkiem octu. Ocet zabija zarodniki pleśni.

  • Pieczywo trzymane w metalowym albo drewnianym pojemniku dłużej zachowa świeżość, jeśli włożysz do środka kawałek jabłka w celu zwiększenia wilgotności powietrza.

  • Pieczywo będzie dłużej miękkie i jadalne, jeżeli włożysz je do kamiennego albo glinianego naczynia i przykryjesz z wierzchu wilgotną ścierką. Rzymski garnek idealnie nadaje się do przechowywania pieczywa w kromkach.

  • Świeże bułki doskonale nadają się do zamrażania. Po wyjęciu z zamrażarki wystarczy lekko zwilżyć je wodą (albo wodą zmieszaną z mlekiem) i włożyć do rozgrzanego piekarnika. To samo można zrobić z "wczorajszym" pieczywem.

  • Pieczywo tostowe, niezależnie od tego, czy już otwarte, czy jeszcze zamknięte, przechowuj zawsze w lodówce, a wówczas nie spleśnieje tak szybko.

  • Napoczęty chleb będzie dłużej świeży i miękki, jeśli zakryjesz krojoną powierzchnię zwilżonym papierem pergaminowym.

  • Podgrzewane bułeczki albo upieczone tosty będą dłużej gorące i chrupiące, jeśli podłożysz kawałek folii pod wieczko koszyka na pieczywo.

Ocena: 3,8