Jak przechować świąteczne potrawy?

Jak przechować świąteczne potrawy?

Autor Zdjęcia: photos.com

Aby wcześniej przygotowane potrawy i smakołyki zachowały świeżość do świąt, trzeba je odpowiednio przechowywać. 

Przygotowanie świątecznych potraw wymaga właściwej organizacji. Odpowiednio wcześniej trzeba pokroić i posiekać produkty, potem je „obrobić” – piekąc w piekarniku czy smażąc na patelni. Jak przechować żywność przygotowaną na Boże Narodzenie lub Wielkanoc, aby jak najdłużej zachowała świeżość?

W jaki sposób przechowywać żywność na święta?

Tlen przyśpiesza psucie się jedzenia. Dlatego trzeba pamiętać, aby przed zamknięciem pojemnika lub woreczka foliowego, w którym przechowujemy produkty na święta, usunąć nadmiar powietrza. Najwygodniejsze są specjalne pojemniki próżniowe z pompką. Chronią przed wilgocią i powietrzem, dzięki czemu można wydłużyć świeżość przechowywanych świątecznych potraw. Takie pojemniki nadają się m.in. do wędlin, serów, świeżych warzyw i owoców, a także ciastek i czekolady.

Są też pojemniki z tworzyw sztucznych ze szczelnym, ale nie hermetycznym zamknięciem. Przed wysychaniem i powietrzem chroni też folia spożywcza i aluminiowa (ta dodatkowo zabezpiecza przed światłem). W tę ostatnią nie należy pakować kwaśnych produktów, np. kiszonych ogórków, gdyż aluminium reaguje z kwasami. Do dłuższego przechowywania potraw świątecznych nie nadaje się pergamin, gdyż słabo chroni przed obsychaniem.

Zamrożone produkty zachowują świeżość do 6 tygodni (jeśli zamrażalnik ustawiony jest na drugi stopień zamrażania, czyli 2 gwiazdki) lub nawet 6 miesięcy (3 gwiazdki). Zadbaj o prawidłowe ułożenie mrożonek – surowe produkty powinny leżeć na dole, ugotowane – wyżej.

Jeśli boisz się, że twoje mrożonki stracą świeżość, napisz na opakowaniu datę ich zamrożenia. Wtedy nie będzie wątpliwości, jak długo dany produkt jest przechowywany.

Co można zamrażać?

  • Resztki potraw. Niska temperatura zachowa smak bigosu, gulaszy, a nawet zup (w tym rosołu). Zamrażać je można w foliowych woreczkach lub pojemnikach.

  • Mięso. Można zamrażać wszystkie rodzaje świeżego mięsa. Przed włożeniem do zamrażarki nie należy go rozdrabniać i myć (zawiera wtedy więcej wody, co przyspiesza działanie mikroorganizmów). Warto podzielić mięso na mniejsze porcje (wtedy szybciej się rozmrozi). W takiej postaci można przechowywać je 2–3 miesiące.

  • Ciasta. Do zamrażania nadają się torty lodowe, ciasto francuskie i makaronowe. Można mrozić także ciasto pierogowe. Można także mrozić niektóre gotowe wypieki - doskonale znosi to ciasto drożdżowe, czyli makowce, kołacze a nawet baby.

  • Knedle, pierogi, kluski. Idealnie przechowają się w niskiej temperaturze. Potem wystarczy wrzucić je na gotującą się wodę. Uwaga! Pierogi mrozimy po ugotowaniu.

  • Ryby. Świeżą rybę trzeba spożyć najpóźniej 36 godzin od zakupu. Jeśli nie jesteś w stanie przyrządzić dania w tym czasie, włóż ją do zamrażalnika. Uwaga! Po rozmrożeniu konsystencja ryby może trochę ulec zmianie. Dlatego lepiej ugotować rozmrożoną rybę niż ją smażyć.

  • Pieczywo. Włożone do woreczka foliowego zachowa aromat i smak.

  • Świeże warzywa. Idealnie do zamrażania nadają się m.in. zielony groszek, por, brokuły, cebula, kalafior, papryka i zielona fasolka. Można też mrozić pokrojony koperek i natkę pietruszki.