Dżemy, konfitury, powidła, marmolady: czym się różnią?

2016-08-30 15:21

Stojąc w sklepie przed półką z przetworami owocowymi, zdarza Ci się zastanawiać, jaka jest naprawdę różnica między dżemem a marmoladą, konfiturą a powidłami? Tajemnica tkwi w owocach, zawartości cukru i sposobie przygotowania.

dzemy_konfitury_powidla_marmolady_czym.jpg
Autor: photos.com Dowiedz się, czym się różnią dżem, konfitura, marmolada i powidła

Spis treści

  1. Dżem
  2. Konfitura
  3. Powidła
  4. Marmolada

Dżem

Na pierwszy rzut oka dżem rozpoznasz po tym, że część owoców jest rozgotowana (lecz nie jak w marmoladzie - przetarta przez sito), a część pozostaje w całości. Dżem nie jest za bardzo słodki. Zwykle na kilogram owoców używa się 60 dag cukru. Sporządza się go z całych dorodnych owoców, mieszając z owocami okrojonymi, często gorszej jakości. Bazuje się na jednym rodzaju owoców lub łączy kilka różnych. Czasami, gdy konsystencja jest zbyt rzadka, dodaje się substancje zagęszczające w postaci pektyn lub żelatyny. 

Wskazówka dla Ciebie: Przygotowując dżem w domu, uważaj, by owoce zbytnio się nie rozgotowały. Od czasu do czasu mieszaj je w garnku. Do przyrządzania dżemu możesz wybrać dowolne naczynie.

Konfitura

Wyróżnia się całymi dorodnymi owocami oraz wysoką zawartością cukru. Cukier jest tutaj konserwantem, najczęściej na kilogram owoców potrzeba go ponad kilogram. Konfitury rozpoznasz po całych zdrowych owocach zanurzonych w gęstym cukrowym syropie. Do produkcji konfitur używa się owoców, które się nie rozgotowują, nie rozpadają na małe kawałki, a przy tym są bardzo słodkie, np. czereśni, śliwek, moreli. Jeśli owoce są kwaskowate, np. agrest czy wiśnie, do konfitur dodaje się jeszcze więcej cukru, np. dwa kilogramy na kilogram owoców. Jabłka czy gruszki nie nadają się na konfitury. Dużą popularnością cieszy się konfitura z płatków róży.

Wskazówka dla Ciebie: Konfitur nie należy gotować, tylko smażyć, np. na dużej głębokiej patelni. Przygotowując je, unikaj mieszania, by owoce się nie rozpadły. Lepiej potrząsaj patelnią co pewien czas. 

Powidła

Powidła to najczęściej nic innego jak dżem śliwkowy. Najpopularniejsze są powidła wykonane ze śliwek węgierek. Do powideł dodaje się niedużo cukru (lub w ogóle z niego rezygnuje). Dlatego bardzo ważne jest, by wybierać śliwki bardzo słodkie i tak długo je smażyć, aż woda odparuje. Powidła mają dużą zawartość owoców. Choć królują powidła śliwkowe, przygotowuje się też np. morelowe, gruszkowe i czereśniowe.

Marmolada

Marmoladę cechują rozgotowane, przetarte owoce. Ponieważ owoce stanowią gładką masę, trudno je rozróżnić. Najczęściej składnikami marmolady są gruszki, jabłka, truskawki, czyli owoce, których miąższ rozpada się podczas gotowania. Owoce można też ze sobą mieszać. Zawartość cukru w marmoladach nie jest zbyt wysoka (ok. 50 procent cukru na 100 procent owoców). Marmolady różnią się gęstością. Niektóre mogą być na tyle zwarte, że nadają się do krojenia w plastry.

Wskazówka dla Ciebie: Używaj owoców o cienkiej skórce, skrócisz dzięki temu czas gotowania.