Suszenie grzybów na kaloryferze: jak to zrobić?

2016-07-29 11:22

Na słońcu suszymy grzyby od lipca do września. W innym miesiącach musimy skorzystać z innych źródeł ciepła: pieca, kaloryfera, piekarnika czy specjalnych elektrycznych suszarek do grzybów. Jak więc suszyć grzyby na kaloryferze?

suszenie grzybów na kaloryferze
Autor: thinkstockphotos.com Grzyby można suszyć rozłożone albo nawleczone na mocne nitki

Pamiętajmy, do suszenia nadają się tylko grzyby zdrowe i świeże. Przed suszeniem grzyby należy dokładnie oczyścić, duże pokroić na mniejsze kawałki, ale nie za małe, bo w czasie suszenia bardzo zmniejszają swoją objętość. Gdy nie mamy sprawnego piekarnika elektrycznego ani suszarki do grzybów, możemy  do ich suszenia użyć kaloryferów - o ile już grzeją. W domach jednorodzinnych w sezonie grzybowym możemy kaloryfery uruchomić na tę okazję.

Suszenie grzybów na kaloryferze

Kaloryfery wycieramy z kurzu i układamy na nich  papier - najlepszy będzie śniadaniowy, pokryty  lekką warstwą wosku, który chroni przed przeciekaniem papieru. Papier warto lekko podziurawić wykałaczką by ułatwić przepływ powietrza. Grzyby układamy na papierze pojedynczą warstwą aby wyschły a nie zgniły. Aby ochronić je przed szkodnikami przykrywamy je gazą.

Ważna jest temperatura suszenia, na początku nie powinna przekraczać 50ºC. Gdy grzyby stracą większość wody, zwiększamy temperaturę suszenia do 60 - 70ºC.

W trakcie suszenia od czasu do czasu poruszamy grzybami, odwracamy je , aby nie przywarły do papieru. Możemy też suszyć grzyby nawleczone na nitki lub sznurek lub nabite na drut czy patyk np. do szaszłyków - takie rozwiązanie ułatwia odwracanie grzybów.

Grzyby na nitkach możemy też rozwiesić nad źródłem ciepła. Kawałki grzybów powinny być luźno rozłożone, a sznurki niezbyt ciężkie. Dobrze wysuszone grzyby są elastyczne, łamią się dopiero, gdy je mocno zegniemy.