Jak pozbyć się muszek owocówek? Domowe sposoby na muszki owocowe

Jak pozbyć się muszek owocówek? Domowe sposoby na muszki owocowe

Autor Zdjęcia: photos.com

Choć w sklepach są dostępne gotowe pułapki na muszki owocówki (Drosophila melanogaster), jest wiele skutecznych domowych sposobów na pozbycie się tych owadów

Muszki owocówki to letni koszmar w naszych domach. Rozkrojone warzywa, owoce, otwarty słoik dżemu, szklanka z sokiem i... stado muszek. Fermentujące produkty spożywcze to najczęstsza przyczyna pojawiania się tych owadów. Jaki jest najskuteczniejszy sposób na muszki owocowe? Najpierw trzeba usunąć źródło, a później same muszki.

Pułapki na muszki owocówki

Do miski wkładamy pokrojone kawałki owoców lub tylko skórki (np. z jabłka). Przykrywamy miskę folią i naciągamy ją tak, żeby nie została żadna szczelina. Nakłuwamy folię w kilku miejscach, tworząc małe dziurki, przez które muszki będą mogły wlecieć, ale już nie wydostaną się z pułapki.

Inny sposób na muszki owocowe to plastikowa, najlepiej dwulitrowa butelka. Odkręcamy z niej korek i przecinamy ją na pół. Następnie nalewamy do dolnej części słodki sok, np. pomarańczowy, i górną część wkładamy (otworem do dołu) do środka dolnej. Sklejamy obie części butelki taśmą samoprzylepną, wtedy muszka owocówka nie będzie w stanie się wydostać z tak stworzonej konstrukcji. Pułapkę po wykorzystaniu zawiązujemy w folię i wyrzucamy.

W sklepach możemy znaleźć gotowe pułapki na muszki owocówki, bezpieczne i niedrogie, które skutecznie pomogą pozbyć się muszek owocowych z domu.

Zwalczanie owadów strumieniem gorącego powietrza

Aby zwalczyć muszki owocówki, można spróbować metody z użyciem suszarki. Strumień gorącego powietrza kierujemy w stronę grupki muszek owocówek. Gorące powietrze sprawi, że owady po prostu się „usmażą”.

Zapachowy sposób na muszki owocówki

Warto spróbować zwalczać muszki owocowe zapachem, np. mentolowym. Sprawdzą się do tego celu specjalne zapachy, świeczki, a nawet cukierki.

Jak się ochronić przed muszkami owocówkami?

Profilaktyka to podstawa, pamiętajmy więc o następujących zasadach:

  • nie przechowujmy resztek żywności, która może fermentować (przejrzałe warzywa, owoce)

  • zamykajmy dokładnie pojemniki z artykułami spożywczymi (soki, sosy, dżemy, wino, ocet)

  • jak najwięcej artykułów spożywczych przechowujmy w pojemnikach

  • nie trzymajmy roślin, które mogą być wabikiem na muszki owocówki

  • specjalne siatki wstawiane do okien mogą stanowić dodatkową ochronę przed muszkami owocówkami

  • systematycznie wyrzucajmy śmieci

  • dbajmy o porządek – zmywajmy naczynia, utrzymujmy w czystości zlewozmywak i gąbkę do mycia naczyń