Jak leczyć zatrucie alkoholem: domowe metody na kaca

Jak leczyć zatrucie alkoholem: domowe metody na kaca

Autor Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Kac, czyli zatrucie alkoholem (lekkie, bo ciężkie kończy się szpitalem) lepiej leczyć domowymi sposobami niż lekami z apteki

Wypicie zbyt dużej dawki alkoholu, w dodatku w krótkim czasie, może spowodować zatrucie alkoholowe, czyli popularnego kaca. Typowe objawy zatrucia to: nadwrażliwość na dźwięki, uporczywe pragnienie, ból głowy, nudności, dolegliwości żołądkowe.

W leczeniu zatrucia warto wykorzystać domowe metody, które pomogą naszemu organizmowi wrócić do normy i stanąć na nogi.

  • Wypłukiwanie alkoholu z organizmu jest najbardziej skutecznym sposobem na zatrucie. Należy pić dużo wody niegazowanej. Woda nie tylko pomoże pozbyć się alkoholu z organizmu, ale również z powrotem nawodni ciało. Do wody można dodać sok z cytryny, który uzupełni niedobory witaminy C. 

  • Ulgę przyniesie również tzw. sodówka – do 100 g wody dodajemy 50 g octu i łyżeczkę sody oczyszczonej. Energicznie mieszamy i pijemy, gdy zacznie się gwałtownie pienić.

  • Ociężałość w głowie i mdłości zlikwiduje mięta. Do szklanki przegotowanej zimnej wody wlewamy 20 kropli miętowych. Napój wypijamy następnego dnia po imprezie. 

  • Alkoholowym nudnościom przeciwdziała też herbata rumiankowa. Dwie torebki herbaty zalewamy szklanką wrzątku. Dobrym odtruwaczem jest napar z piołunu. 10 g ziela zalewamy 1/2 l wrzątku, odstawiamy pod przykryciem na 10 minut. Maksymalnie można wypić 2 szklanki dziennie. 

  • Na zatrucie pomoże też sok pomidorowy, wielowarzywny albo sok z kiszonej kapusty lub ogórków oraz kefir. Soki uzupełnią witaminy i minerały, kefir zaś wspomaga wchłanianie cukrów, które zostały wypłukane przez alkohol.