Nalewka sosnowa, syrop z sosny. Jak i kiedy zbierać pędy sosny?

Nalewka sosnowa, syrop z sosny

Autor Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Nalewka z pędów sosny ma szerokie działanie lecznicze

Nalewka sosnowa to naturalne remedium na wiele chorób - szczególnie pomocna jets przy schorzeniach górnych dróg oddechowych. Planujesz zrobić nalewkę z sosny? Sprawdź, kiedy, jak i gdzie zbierać na nią pędy sosny!

Najlepsze w kontekście nalewki sosnowej pędy mają młode sosny rosnące na piaszczystych, dobrze nasłonecznionych polanach.

 

Młode pędy sosny zbieramy wiosną, najczęściej na początku maja, kiedy na drzewach pojawiają się przyrosty, czyli te części, które będziemy wykorzystywać do nalewek i syropu. Przycinamy je ostrym nożem lub sekatorem.

 

Pędy sosny zbierane z myślą o nalewce sosnowej nie powinny być zbyt małe, ale jednocześnie nie mogą być za długie. Optymalna długość pędów sosny na nalewkę sosnową to 10-12 centymetrów. Dłuższe nie mają już zbyt dużo cennego soku, który chcemy pozyskać.

Zbierane przez nas pędy nie mogą mieć już igieł o brązowo-żółtym odcieniu. Powinny być lepkie – to świadczy, że mają bardzo dużo soku.

 

Przy zrywaniu pamiętajmy, że nie wolno zrywać pędów ze wszystkich gałęzi danej sosny, a nawet wszystkich pędów z jednej gałęzi sosny. Drzewo ma rosnąć dalej i nie możemy go zniszczyć. Nie łamiemy też gałęzi w celu pozyskania pędów na nalewkę sosnową.