Grzybek tybetański - jakie ma właściwości? Jak przygotować z niego domowy kefir?

2017-01-13 17:26

Kefirjest bardzo zdrowy. Tyle tylko, że w kefirze ze sklepu bardzo często znajdziemy tyle "wspomagaczy", że jego właściwości prozdrowotne są zdecydowanie mniejsze niż powinny. Dlatego najlepiej zatroszczyć się o produkcję kefiru we własnym zakresie. Szczególnie zdrowy jest ten produkowany z grzybka tybetańskiego. Jak to zrobić?

Grzybek tybetański - jakie ma właściwości? Jak przygotować z niego domowy kefir?
Autor: Shutterstock Grzybek tybetański służy do domowej produkcji zdrowego kefiru

Grzybek tybetański —  przypominający wyglądem małe różyczki kalafiora o  nieregularnym kształcie — najlepiej pożyczyć od znajomych lub po prostu kupić np. w sklepie ze zdrową żywnością. Kefir, który uzyskamy z pomocą tego zlepka bakterii i drożdży będzie nieco kwaskowaty w smaku i bardzo zdrowy. Zawiera probiotyki oczyszczające nasz układ trawienny oraz bogactwo substancji odżywczych m.in. białka, wapń, witaminy z grupy B (np.B1, B5, B7, B12, niacynę – B3, kwas foliowy – B9), witaminę K oraz minerały takie, jak fosfor, wapń, magnez.

Jak zrobić kefir z grzybka tybetańskiego?

Do produkcji kefiru oprócz samego grzybka (dwie łyżeczki) potrzebujemy niemetalowej szklanki/miseczki, niemetalowej łyżeczki, niemetalowego sitka, kawałka gazy i szklanki mleka (najlepiej świeżego lub w ostateczności pasteryzowanego, tłustego). Hodowla kefiru trwa 24 godziny, jednak jeśli dodamy mniej mleka smakiem mlecznego napoju będziemy mogli cieszyć się już nawet po 8 godzinach.

Grzybek należy przepłukać zimną bieżącą wodą na plastikowym sitku tak, aby nie był pokryty mlekiem

Dwie łyżeczki czystego grzybka umieść w szklanej miseczce i zalej mlekiem

Miseczkę przykryj gazą, aby zapewnić dostęp powietrza, ale zabezpieczyć przed zabrudzeniami

Odstaw naczynie na 24 godziny w ciepłe miejsce.

Po 24 godzinach przemieszaj kefir plastikową lub drewnianą łyżką i przecedź przez sitko. Gotowe!

Konsystencja uzyskanego napoju będzie jednolita po wymieszaniu. W smaku kefir jest nieco kwaskowaty i ma dość specyficzny zapach, jednak można go zneutralizować dodając do kefiru miód czy syrop malinowy.

Tak wytworzony kefir można pić lub spożywać razem z musli i owocami. Aby w pełni odczuć jego właściwości prozdrowotne należy pić go codziennie przez 20 dni. Potem zalecana jest 10 dniowa przerwa, po której ponownie można powtórzyć cykl.