Co zrobić z resztkami jedzenia po świętach. Gdzie oddać nadmiar świątecznego jedzenia?

2024-04-02 11:51

Resztki jedzenia po świętach zawsze trafiają do naszych lodówek, bo nie uda się nigdy dokładnie zaplanować apetytów i wielkości potraw.  Jednak absolutnie nie należy jedzenia wyrzucać! Nie wolno też dopuścić, by się zepsuło - zawsze warto pamiętać, że można podzielić się jedzeniem z osobami, które są w gorszej sytuacji materialnej. Jak to zrobić?

Co zrobić z resztkami jedzenia po świętach. Gdzie oddać nadmiar świątecznego jedzenia?
Autor: Shutterstock Nadającą się do tego część jedzenia można zamrozić, resztę warto oddać w jadłodzielni

Spis treści

  1. Caritas wystawia faktury
  2. Schroniska dla bezdomnych
  3. Polski Czerwony Krzyż dołącza jedzenie do ubrań
  4. Jadłodzielnia, foodsharing, czyli wspólna lodówka, by dzielić się jedzeniem

Jeśli masz całą lodówkę jest zapchaną „resztkami” ze świątecznego stołu, podziel się nimi z biedniejszymi i potrzebującymi! Zwykle przed świętami organizowane są zbiórki żywności dla rodzin najbardziej potrzebujących. Pamiętajmy jednak, że jedzenie potrzebne jest im przez cały rok. Nie marnujmy, nie wyrzucajmy i nie czekajmy, aż zgnije w lodówce!

Caritas wystawia faktury

Organizacja Caritas Polska wystawia nawet faktury darowizny. Dzięki temu każdy, kto przyniesie jedzenie do siedziby Caritas będzie mógł sobie odliczyć odpowiednią kwotę od podatku. Jeśli przyniesiemy żywność przed godziną 10, możemy mieć pewność, że jeszcze tego samego dnia otrzyma ją kilku potrzebujących.

Schroniska dla bezdomnych

Prawie wszystkie schroniska dla bezdomnych ludzi przyjmują „paczki” z poświątecznym jedzeniem. Schroniska na ogół nie mają żadnych ograniczeń. Pamiętajmy jednak, aby nie przynosić żywności psującej się i źle przechowywanej.

Polski Czerwony Krzyż dołącza jedzenie do ubrań

Paczki PCK są przygotowywane co tydzień, dlatego przed zaniesieniem jedzenia warto zadzwonić do biura i dowiedzieć się którego dnia najlepiej przynieść żywność.

Jadłodzielnia, foodsharing, czyli wspólna lodówka, by dzielić się jedzeniem

Inicjatywa zapoczątkowana w krajach zachodnich - to wystawione w różnych punktach miasta wspólne lodówki, do których osoby chcące się podzielić posiłkami wkładają jedzenie, dotarła także do Polski. Punkty jadłodzielni działają w już w wielu polskich miastach. Mapka i adresy jadłodzielni w Polsce. Do warszawskich lodówek można wsadzić jedzenie (oczywiście w doskonałym stanie, opisane) i podzielić się nim z każdym, kto ma na nie ochotę.

W formie 24: jak nie marnować jedzenia?