Co zrobić, gdy ość stanie w gardle?

Co zrobić, gdy ość stanie w gardle?

Autor Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Ości w gardle to najczęstszy problem laryngologiczny w okresie świąt Bożego Narodzenia

Jedzenie niewyfiletowanych ryb może skutkować  niebezpiecznym urazem spowodowanym nieuważnym spożywaniem ryb z ośćmi. Mało kto wie jak niebezpieczne dla przełyku potrafią być ości ulubionch ryb. Jak sobie poradzić w sytuacji, gdy ość utkwiła w gardle?

Sezon na ości to nie czas wakacyjnych wypadów połączonych z wędkowaniem, ale okres Bożego Narodzenia! Laryngolodzy co roku biją na alarm, aby uważniej sprawdzać przyrządzane ryby i przywiązywać większą wagę do spożywanych posiłków. Wbrew pozorom, wigilijna kolacja przy świecach, czy świąteczne posiłki w gronie znajomych i rodziny mogą skończyć się tragicznie dla wielu miłośników ryb. Kiedy drażniąca ość znajdzie się w przełyku, zachowaj spokój i postępuj zgodnie ze wskazówkami.

Według laryngologów, najbardziej niebezpieczny bywa popularny sposób zajadania ości chlebem. Sam odruch połykania polegający na zaciskaniu mięśni gardła może jeszcze głębiej wbić ość. Język przepycha pokarm do gardła, a tam dachówkowato ułożone mięśnie wykonują ruchy przepychające połknięte pokarmy do przełyku, który też ma swoją strukturę mięśniową. Jeśli ość nie wbije się głębiej w wyniku tych ruchów, chleb może przepchnąć ją do przełyku. Tymczasem w odległości 17-23 cm od jamy ustnej po lewej stronie biegnie aorta. Jej przebicie mogłoby być katastrofalne w skutkach. Co zatem pozwoli nam pozbyć się ości z przełyku?

W przypadku połknięcia ości najlepiej przy pomocy drugiej osoby usunąć ją z przełyku. Należy zaświecić latarką w głąb przełyku i pęsetą spróbować usunąć  ość. Jeśli ten sposób zawiedzie, a ość okaże się zbyt głęboko wbita w ścianki przełyku, należy niezwłocznie skorzystać z pomocy laryngologa lub udać się na pogotowie. 

Pamiętaj, że czasami niepozorne połknięcie ości może okazać się tragiczne w skutkach. Aby oszczędzić sobie takiego wątpliwego prezentu jakim jest pobyt na pogotowiu, najlepiej uważnie spożywać ulubione posiłki.